Turysci.pl Polska Widzieliście poznańskie koziołki na żywo? Dla wielu są ważnym symbolem
Fot. wikipedia.org/wiki/Koziołki_poznańskie#/media/Plik:Koziołki_na_ratuszu.jpg

Widzieliście poznańskie koziołki na żywo? Dla wielu są ważnym symbolem

24 października 2020
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Poznań to miasto, które każdego roku przyciąga mnóstwo turystów z całej Polski. Miejscowość położona w zachodniej części kraju ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jednak jedna z nich jest szczególnie charakterystyczna. Chodzi oczywiście o koziołki poznańskie, które można zobaczyć każdego dnia. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć je na własne oczy? Wiecie, o której godzinie codziennie koziołki się bodą?

Turyści z każdego kraju odwiedzają Poznań z najróżniejszych powodów. Jedni chcą zjeść tradycyjne rogale Świętomarcińskie, inni pragną zobaczyć pastelowe kamienice położone na rynku. Bez względu na to, czy kiedyś byliście w Poznaniu, czy nie, to z pewnością jednak słyszeliście o słynnych koziołkach poznańskich. Wiąże się z nimi nie tylko wielka historia, ale również bardzo interesująca legenda. Warto ją poznać.

Poznań to miasto niebywałych atrakcji. Jedną z nich są koziołki poznańskie

Poznań i koziołki są nieodłączne. Turyści odwiedzający jedno z najbardziej interesujących miast w naszym kraju mogą każdego dnia o godzinie 12:00 zobaczyć koziołki, które się bodą. Gdzie? Oczywiście a wieży poznańskiego Ratusza. Z tą atrakcją wiąże się bardzo ciekawa historia. Zegar na wieży zamówiono w XVI wieku u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa.

Zamówione urządzenie posiadało koziołki. Chociaż zegar został zamontowany w 1551 roku, to w 1675 roku wydarzyła się niespodziewana rzecz. Zegar wraz z koziołkami zostały zniszczone przez uderzenie pioruna. Słynne koziołki wróciły na wieżę dopiero w 1913 roku. Jednak mechanizm, który funkcjonuje obecnie, został zamontowany na wieży Ratusza w 1993 roku.

Z symbolem poznańskiej turystyki wiąże się również legenda. Zgodnie z ludowymi podaniami koziołki, które pod Ratusz doprowadził młody chłopiec, przestraszone wbiegły na gzyms wieży i zaczęły uderzać się rogami. Bardziej spostrzegawczy wczasowicze mogą dostrzec podobieństwo między poznańskimi koziołkami a maskotkami lokalnej drużyny Lech Poznań. To właśnie na nich są wzorowane Ejber i Gzub, które zabawiają kibiców podczas meczów ukochanej drużyny.

Koziołki, które są maskotkami Lecha Poznań, zmieniły jednak imiona po plebiscycie przeprowadzonym przez Radio Złote Przeboje. W 2002 roku ich nazwy zmieniono na Tyrek i Pyrek. Poznań to jednak nie tylko koziołki, ale mnóstwo innych atrakcji, które powinien poznać każdy Polak. Wielkie wrażenie robi też tutejszy rynek.

Mieliście kiedyś okazję zobaczyć poznańskie koziołki na własne oczy? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym postem i opiszcie swoje wrażenia. A może bywacie w Poznaniu regularnie? W innym z naszych artykułów także napisaliśmy o interesujących atrakcjach turystycznych, jakie można zobaczyć w Polsce. Ten tekst poświęciliśmy polskim górom – wolicie zwiedzać je latem czy zimą?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy