Turysci.pl
Poznańskie widzieliście koziołki

Fot. wikipedia.org/wiki/Koziołki_poznańskie#/media/Plik:Koziołki_na_ratuszu.jpg

Widzieliści poznańskie koziołki na żywo? Dla wielu są ważnym symbolem

24 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Poznań to jedno z najbardziej interesujących miast w całej Polsce. Miejscowość położona w zachodniej Polsce oferuje wiele atrakcji, ale jedna z nich wyjątkowo przyciąga turystów. Mowa oczywiście o poznańskich koziołkach. Mieliście kiedyś okazję zob

Poznań to miasto, które każdego roku przyciąga mnóstwo turystów z całej Polski. Miejscowość położona w zachodniej części kraju ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jednak jedna z nich jest szczególnie charakterystyczna. Chodzi oczywiście o koziołki poznańskie, które można zobaczyć każdego dnia. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć je na własne oczy? Wiecie, o której godzinie codziennie koziołki się bodą?

Turyści z każdego kraju odwiedzają Poznań z najróżniejszych powodów. Jedni chcą zjeść tradycyjne rogale świętomarcrińskie, inni pragną zobaczyć pastelowe kamienice położone na rynku. Bez względu na to, czy kiedyś byliście w Poznaniu, czy nie, to z pewnością jednak słyszeliście o słynnych koziołkach poznańskich. Wiąże się z nimi nie tylko wielka historia, ale również bardzo interesująca legenda. Warto ją poznać.

Poznań to miasto niebywałych atrakcji. Jedną z nich są koziołki poznańskie

Poznań i koziołki są nieodłączne. Turyści odwiedzający jedno z najbardziej interesujących miast w naszym kraju mogą każdego dnia o godzinie 12:00 zobaczyć koziołki, które się bodą. Gdzie? Oczywiście a wieży poznańskiego Ratusza. Z tą atrakcją wiąże się bardzo ciekawa historia. Zegar na wieży zamówiono w XVI wieku u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa.

Zamówione urządzenie posiadało koziołki. Chociaż zegar został zamontowany w 1551 roku, to w 1675 roku wydarzyła się niespodziewana rzecz. Zegar wraz z koziołkami zostały zniszczone przez uderzenie pioruna. Słynne koziołki wróciły na wieżę dopiero w 1913 roku. Jednak mechanizm, który funkcjonuje obecnie, został zamontowany na wieży Ratusza w 1993 roku.

Z symbolem poznańskiej turystyki wiąże się również legenda. Zgodnie z ludowymi podaniami koziołki, które pod Ratusz doprowadził młody chłopiec, przestraszone wbiegły na gzyms wieży i zaczęły uderzać się rogami. Bardziej spostrzegawczy wczasowicze mogą dostrzec podobieństwo między poznańskimi koziołkami a maskotkami lokalnej drużyny Lech Poznań. To właśnie na nich są wzorowane Ejber i Gzub, które zabawiają kibiców podczas meczów ukochanej drużyny.

Koziołki, które są maskotkami Lecha Poznań, zmieniły jednak imiona po plebiscycie przeprowadzonym przez Radio Złote Przeboje. W 2002 roku ich nazwy zmieniono na Tyrek i Pyrek. Poznań to jednak nie tylko koziołki, ale mnóstwo innych atrakcji, które powinien poznać każdy Polak. Wielkie wrażenie robi też tutejszy rynek.

Mieliście kiedyś okazję zobaczyć poznańskie koziołki na własne oczy? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym postem i opiszcie swoje wrażenia. A może bywacie w Poznaniu regularnie? W innym z naszych artykułów także napisaliśmy o interesujących atrakcjach turystycznych, jakie można zobaczyć w Polsce. Ten tekst poświęciliśmy polskim górom – wolicie zwiedzać je latem czy zimą?

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >