Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Powierzchnia Polski wkrótce się powiększy. Są powody do radości
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 10.04.2024 10:48

Powierzchnia Polski wkrótce się powiększy. Są powody do radości

Gdańsk
fot. Canva

Dobre wieści płyną znad Bałtyku. Jak podają lokalne media, niebawem powierzchnia Polski powiększy się o ok. 36,5 ha. Wszystko dzięki inwestycji Baltic Hub. 

Ważna inwestycja Baltic Hub

Terminal kontenerowy Baltic Hub znajduje się w zewnętrznej części portu morskiego w Gdańsku. Pierwszy komercyjny statek wypłynął stamtąd 1 października 2007 r. i od tamtej pory turystyka morska w regionie znacząco się rozwinęła. 

Baltic Hub stale się powiększa i realizuje nowe inwestycje. Od 2022 r. terminal jest rozbudowywany, czego efekty ujrzymy już wkrótce. 

Duża inwestycja nad Bałtykiem

Jak informują lokalne media, m.in. trojmiasto.pl, dotychczas zrealizowano ok. 45 proc. rozbudowy terminalu kontenerowego T3. Dzięki dobrym warunkom atmosferycznym udało się przyspieszyć prace, a betonowa pokrywa nabrzeża została ukończona na ok. dwa tygodnie przed terminem. 

"Znaczące postępy widać także na innych betonowych elementach, takich jak nabrzeże główne — zaawansowane w ponad 25 proc. oraz element równoległy do nabrzeża, tzw. belka śródlądowa — RCB, która jest zaawansowana w 15 proc. Oba wspomniane elementy są kluczowe dla całej konstrukcji nabrzeża z uwagi na fakt, że docelowo będą przenosić obciążenia z suwnic nabrzeżowych typu STS" - poinformowało Baltic Hub w rozmowie z trojmiasto.pl. 

Powierzchnia Polski się powiększy

W ramach rozbudowy powstaje nabrzeże głebokowodna o długości 717 m i głębokości 18 m. To nie koniec. Inwestycja zakłada też budowę placu o powierzchni 36,5 ha. Tym samym większy się obszar Polski. 

Baltic Hub oszacowało inwestycję na ok. 470 mln euro, a zakończenie prac remontowych zaplanowano na wrzesień 2025 r. 

Zobacz też: Plaża w Rewalu o 13:22 nagle opustoszała. Nie pomogła dobra pogoda