Turysci.pl
Portugalia przywrócili restrykcje

Fot. Unsplash.com/ Ashkan Forouzani

W nocy przywrócili restrykcje związane z koronawirusem. Decyzja rządu zaskoczyła wszystkich. Nowe ogniska wirusa w Portugalii

23 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Portugalia dotknięta koronawirusem powoli wprowadzała kolejne etapy łagodzenia i znoszenia obostrzeń, przygotowując się do tzw. nowej normalności, jak robi to sąsiadująca z nią Hiszpania. Niedawno jednak pojawiły się mało optymistyczne wiadomości z kraju

Portugalia po wybuchu pandemii koronawirusa zaczęła odnotowywać coraz więcej przypadków ozdrowień. Chociaż statystyki związane z SARS-CoV-2 są podobne do tych w Polsce, należy pamiętać, że kraj z Półwyspu Iberyjskiego jest jednak znacznie mniejszy. Chociaż wiele osób mogło się spodziewać, że Portugalia przygotowuje się już do funkcjonowania w nowej normalności, tamtejsza sytuacja niedawno uległa zmianie. W nocy z poniedziałku na wtorek tj. 23 czerwca przywrócono restrykcje.

Portugalia 15 czerwca otworzyła już granice z krajami ze Strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii. Możliwe jest już także podróżowanie tam z państw, w których portugalski jest językiem urzędowym. Stopniowo wznawiane są również loty międzynarodowe. Do 1 lipca natomiast zamknięta pozostanie granica lądowa z Hiszpanią ze względu na niezbędne środki bezpieczeństwa. Chociaż Półwysep Iberyjski został szczególnie dotknięty pandemią koronawirusa, wiele wskazywało na to, że sytuacja znacznie się poprawia, w nocy zaszły zmiany.

Portugalia: nowe ogniska koronawirusa w 5 miastach

Portugalia postanowiła przywrócić restrykcje z powodu nowych ognisk zarażeń, które pojawiły się w regionie Lizbony. Obostrzenia ponownie weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek tj. 23 czerwca. Zalecenia dotyczące środków bezpieczeństwa nie obejmują jednak terenu całego państwa. Postanowiono, że restrykcje zostaną przywrócone w stolicy Portugalii i 4 innych miejscowościach stołecznej aglomeracji. Decyzję spowodował wzrost przypadków zarażeń w tym regionie - średnio ponad 200 na dobę.

Restrykcje, które przywraca Portugalia, znów będą obejmowały Lizbonę, Sintrę, Loures, Odivelas i Amadorę. Do najbardziej odczuwalnych obostrzeń można zaliczyć m.in. obowiązek zamykania sklepów i punktów gastronomicznych o godz. 20, zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób oraz kary za sprzedaż alkoholu na ulicy. By zapewnić większe bezpieczeństwo i kontrolę, premier Costa podjął decyzję o zwiększeniu liczby patroli policyjnych na terenie stołecznej aglomeracji. Uspokoił jednak mieszkańców dotkniętego ogniskami zarażeń regionu, że nie rozważa objęcia Lizbony i jej okolic kordonem sanitarnym.

Portugalia od niedzieli potwierdziła  259 nowych infekcji SARS-CoV-2, z których 63 proc. miało miejsce na terenie aglomeracji lizbońskiej. W całym kraju zakażone zostały już 39 392 osoby. Zgodnie z komunikatami medycznymi dotychczas najwięcej infekcji koronawirusem miało miejsce na terenie Lizbony, a także w położonych koło stolicy miastach Sintra i Loures. Niedawno w jednym z naszych artykułów pisaliśmy również o nowych zakażeniach nad Bałtykiem.

Źródło: Tanie Loty

undefined

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >