Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > W nocy przywrócili restrykcje związane z koronawirusem. Decyzja rządu zaskoczyła wszystkich. Nowe ogniska wirusa w Portugalii
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 23.06.2020 09:56

W nocy przywrócili restrykcje związane z koronawirusem. Decyzja rządu zaskoczyła wszystkich. Nowe ogniska wirusa w Portugalii

Portugalia przywrócili restrykcje
Fot. Unsplash.com/ Ashkan Forouzani

Portugalia po wybuchu pandemii koronawirusa zaczęła odnotowywać coraz więcej przypadków ozdrowień. Chociaż statystyki związane z SARS-CoV-2 są podobne do tych w Polsce, należy pamiętać, że kraj z Półwyspu Iberyjskiego jest jednak znacznie mniejszy. Chociaż wiele osób mogło się spodziewać, że Portugalia przygotowuje się już do funkcjonowania w nowej normalności, tamtejsza sytuacja niedawno uległa zmianie. W nocy z poniedziałku na wtorek tj. 23 czerwca przywrócono restrykcje.

Portugalia 15 czerwca otworzyła już granice z krajami ze Strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii. Możliwe jest już także podróżowanie tam z państw, w których portugalski jest językiem urzędowym. Stopniowo wznawiane są również loty międzynarodowe. Do 1 lipca natomiast zamknięta pozostanie granica lądowa z Hiszpanią ze względu na niezbędne środki bezpieczeństwa. Chociaż Półwysep Iberyjski został szczególnie dotknięty pandemią koronawirusa, wiele wskazywało na to, że sytuacja znacznie się poprawia, w nocy zaszły zmiany.

Portugalia: nowe ogniska koronawirusa w 5 miastach

Portugalia postanowiła przywrócić restrykcje z powodu nowych ognisk zarażeń, które pojawiły się w regionie Lizbony. Obostrzenia ponownie weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek tj. 23 czerwca. Zalecenia dotyczące środków bezpieczeństwa nie obejmują jednak terenu całego państwa. Postanowiono, że restrykcje zostaną przywrócone w stolicy Portugalii i 4 innych miejscowościach stołecznej aglomeracji. Decyzję spowodował wzrost przypadków zarażeń w tym regionie - średnio ponad 200 na dobę.

Restrykcje, które przywraca Portugalia, znów będą obejmowały Lizbonę, Sintrę, Loures, Odivelas i Amadorę. Do najbardziej odczuwalnych obostrzeń można zaliczyć m.in. obowiązek zamykania sklepów i punktów gastronomicznych o godz. 20, zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób oraz kary za sprzedaż alkoholu na ulicy. By zapewnić większe bezpieczeństwo i kontrolę, premier Costa podjął decyzję o zwiększeniu liczby patroli policyjnych na terenie stołecznej aglomeracji. Uspokoił jednak mieszkańców dotkniętego ogniskami zarażeń regionu, że nie rozważa objęcia Lizbony i jej okolic kordonem sanitarnym.

Portugalia od niedzieli potwierdziła  259 nowych infekcji SARS-CoV-2, z których 63 proc. miało miejsce na terenie aglomeracji lizbońskiej. W całym kraju zakażone zostały już 39 392 osoby. Zgodnie z komunikatami medycznymi dotychczas najwięcej infekcji koronawirusem miało miejsce na terenie Lizbony, a także w położonych koło stolicy miastach Sintra i Loures. Niedawno w jednym z naszych artykułów pisaliśmy również o nowych zakażeniach nad Bałtykiem.

Źródło: Tanie Loty

undefined