Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Ponad pół miliona ciężarówek pyłu". Taka chmura doleci aż do Polski
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 28.02.2024 08:10

"Ponad pół miliona ciężarówek pyłu". Taka chmura doleci aż do Polski

pył znad sahary
Shutterstock/Leonardo Calconi

Do Europy zmierza fala bardzo gorącego powietrza, ale tym razem nie spowoduje tylko znacznego wzrostu temperatury. Tym razem dotrze do nas wraz z pyłem saharyjskim.

Jego drobinki pokryją ulice polskich miast. Niewiele osób wie jednak, jakie problemy niesie za sobą to zjawisko…
 

Co to jest pył saharyjski?

Pył saharyjski to małe cząsteczki kurzu, które przemieszczają się z obszaru Sahary nad Amerykę Północną i Europę, unoszone przez silny wiatr. Piasek przemieszcza się aż przez Morze Śródziemne, przenosząc się wraz z masami gorącego powietrza.

To zjawisko, które występuje regularnie, nazywane jest kalimą i dociera także do Polski. Kiedy pył saharyjski jest obecny, może sprawić, że niebo staje się mętne i nabiera bardziej żółtawego odcienia. Najlepiej widoczny jest podczas opadów. Po deszczu można go zobaczyć gołym okiem, osiadającego na karoseriach samochodów w wyniku tzw brudnego deszczu.
 

Pył saharyjski w Polsce?

Zjawisko, które obserwujemy, jest wyraźnie widoczne na mapie trajektorii mas powietrza. Nad Polską, zarówno przy powierzchni ziemi, jak i nieco wyżej, zalega powietrze pochodzące z północnej Afryki. Obecnie pył saharyjski znajduje się jeszcze w krajach położonych na południe od Polski.

Jednak wraz z przemieszczaniem się zwrotnikowej masy powietrza na północ, jego drobinki dotrą do naszego kraju w najbliższych godzinach. Według animacji zaprezentowanej przez IMGW, we wtorek piasek znad Sahary pokryje w niewielkich ilościach południowo-wschodnią Polskę, w tym miasta takie jak Kraków, Rzeszów czy Zamość. 

Czy pył saharyjski jest groźny? Alergicy powinni być ostrożni

Drobinki piasku, które przemierzają czasem tysiące kilometrów, zawierają śladowe ilości radioaktywnych izotopów. Na szczęście nie stanowią one zagrożenia ani dla ludzi, ani dla środowiska. Jednakże pył saharyjski niesie ze sobą suche i gorące powietrze, co może powodować problemy z oddychaniem, łzawienie lub zapalenie spojówek oraz kłopoty z zatokami. “Nadciągający nad Polskę pył znad Sahary będzie dla części osób prawdziwym utrapieniem. Żółty nalot pojawiający się na oknach i samochodach utrudni życie przede wszystkim alergikom. Długotrwałe wdychanie pyłu saharyjskiego może doprowadzić do podrażnienia układu oddechowego.” - podaje goniec.pl
 

Kierowcy także powinni uważać na pył. Ten często osadza się na karoserii samochodów, mocno je brudząc. Jeśli nie zostanie szybko usunięty, może doprowadzić do zapchania filtrów lub porysowania lakieru samochodowego. Często drobny piasek odkłada się również na elewacjach i szybach domów, co wymaga regularnego czyszczenia.

Źródło: IMGW, abc zdrowie