Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polskie uzdrowisko, które narodziło się na nowo. Dawniej konkurowało z Krynicą i Szczawnicą
Magda Antoł
Magda Antoł 16.07.2023 12:01

Polskie uzdrowisko, które narodziło się na nowo. Dawniej konkurowało z Krynicą i Szczawnicą

Latoszyn
Fot. Facebook/Gmina Dębica

Po II wojnie światowej to miejsce popadło w ruinę. Dawniej swoją sławą przyćmiewało uzdrowiska w Krynicy-Zdrój i Szczawnicy. Jednak dzięki zaangażowaniu władz miasta Dębica, udało się na nowo wybudować i otworzyć nowe miejsce dla kuracjuszy z całej Polski.

W 2017 r. rozpoczęto prace nad uzdrowiskiem Latoszyn. Dzisiaj to miejsce cieszy się rosnącą popularnością, a władze gminy Dębica już planują jego dalszy rozwój.

Historia upadku Latoszyna-Zdrój

Latoszyn jest jedną z najstarszych wsi w podkarpackiej gminie Dębica. Istniał już od XII w. i jego pierwszym właścicielem był Teodor Gryfita, wojewoda krakowski. Wieś stała się znana dzięki swoim wodom leczniczym, które wypływają ze wzniesienia Palana Gera. Dawniej była to Świątynia Peruna, czyli ośrodek prasłowiańskiego kultu.

Dzięki leczniczym wodom była możliwość założenia kąpieliska w XIX w. Miejsce to ulegało dwukrotnie zniszczeniu. Najpierw na przełomie XIX i XX w. w wyniku huraganu i pożaru. W okresie międzywojennym postawiono nowy zakład, do którego zjeżdżali kuracjusze z Polski i Europy. Był taki czas, że swoją sławą wyprzedził dziś bardzo dobrze nam znaną Krynicę oraz Szczawnicę. Niestety podczas II wojny światowej uzdrowisko zostało doszczętnie zniszczone i tylko okoliczni mieszkańcy korzystali z wód leczniczych.

Budowa nowego uzdrowiska

I na tym historia uzdrowiska mogłaby się zakończyć, gdyby nie rok 2017. To właśnie wtedy władze gminy Dębica, z wójtem Stanisławem Rokoszą na czele, rozpoczęli budowę pierwszego budynku na terenie dawnego uzdrowiska. Była nim przychodnia lecznicza, w której obecnie przeprowadzane są rehabilitacje. Później powstał basen leczniczy oraz park zdrojowy z tężnią solankową, pijalnią wód i ogrodami sensorycznymi.

Ambitne plany na przyszłość

Władze gminy Dębica mają w planach dalszy rozwój uzdrowiska. W tym roku rozpocznie się inwestycja w infrastrukturę wypoczynkową, dzięki której kuracjusze z całej Polski będą mogli w pełni korzystać z lokalnych wód leczniczych. Na terenie Latoszyna znajdują się też wody geotermalne solankowe, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane w basenach termalnych. Gmina planuje również uatrakcyjnić okolicę, dzięki budowie osady galicyjskiej, w pobliżu ścieżki krajobrazowo-zdrojowej między Grabówką a Magą. 

Źródło: Latoszyn Zdrój