Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Polskie miasto docenione przez Brytyjczyków. Niekwestionowany numer jeden rankingu
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 28.11.2023 14:57

Polskie miasto docenione przez Brytyjczyków. Niekwestionowany numer jeden rankingu

Krakow
fot. Seqoya / Shutterstock

Koniec kalendarzowego roku zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym wiele mediów przygotowuje różnego rodzaju rankingi i podsumowania. W jednym z nich polskie miasto zostało szczególnie wyróżnione. 

Mowa o Krakowie, który w zestawieniu na najlepsze miasto na city break wyprzedził m.in. Paryż czy Sewillę. 

Brytyjski ranking najlepszych miast na city break

City breaki cieszą się bardzo dużą popularnością wśród podróżnych. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają dużo dni urlopowych, a mimo to chcieliby się oderwać od codzienności. Wystarczy wziąć jeden lub dwa dni wolnego i wybrać lot zahaczający o weekend, przez co można na krótki okres wybrać się do któregoś z popularnych miast. 

To też dobra okazja do tego, by wypróbować nowych smaków, zwiedzić ciekawe atrakcje, tj. muzea i galerie sztuki, a przede wszystkim poczuć klimat nowego miejsca. 

Kraków wyróżniony przez brytyjski dziennik

Brytyjski dziennik "Daily Mail" opublikował zestawienie ulubionych miejsc Brytyjczyków na city breaki. Ranking powstał na podstawie danych z badania przeprowadzonego przez Which?. Firma poprosiła ponad 1600 osób, by te oceniły 31 europejskich miast pod względem: jedzenia i picia, zakwaterowania, zabytków, atrakcji, zakupów, łatwość poruszania się, tłumów i ogólnego stosunku jakości do ceny. 

Jak się okazuje, na pierwszym miejscu na równi z hiszpańską Walencją znalazł się polski Kraków ze średnim wynikiem 92 punktów rankingowych w 100-stopniowej skali. Drugie miejsce zajął Sztokholm, a trzecią pozycję dzieliły ze sobą: Berlin, Funchal i Sewilla. Czwarta w rankingu znalazła się Barcelona i Bordeaux, a na piątym miejscu Bruges. 

Za co Brytyjczycy cenią Kraków?

"Miasto szczyci się bogactwem historycznych klejnotów, od słynnego Zamku Królewskiego na Wawelu po wieżę ratuszową" - czytamy na stronie "Daily Mail". 

Dziennikarze dodają, że badani zwrócili szczególną uwagę na kopalnie soli w Wieliczce i na atrakcyjne ceny. Przyjezdnym przypadła do gustu również polska kuchnia oraz trunki. Połączenia między Krakowem a Wielką Brytanią są wykonywane nawet kilka razy dziennie. Nic dziwnego, że tak dużo turystów do nas zagląda.