Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Polska Jerozolima zaachwyca turystów. To sanktuarium jest perłą w koronie
Magda Antoł
Magda Antoł 23.07.2023 17:33

Polska Jerozolima zaachwyca turystów. To sanktuarium jest perłą w koronie

Bazylika w Wambierzycach
Fot. Pixabay

Do tego sanktuarium przybywają tysiące pielgrzymów z całej Polski. Wyjątkowości temu miejscu dodaje nie sam wygląd świątyni, co najdłuższa na Dolnym Śląsku kalwaria. Zrobi ono wrażenie też na turystach, którzy szukają dodatkowych atrakcji w okolicy Gór Stołowych.

Sanktuarium w Wambierzycach nazywane jest polską Jerozolimą. Przez cały rok pielgrzymi tłumnie przybywają do bazyliki, co czyni ją jednym z najbardziej popularnych miejsc kultu religijnego w Polsce.

Historia sanktuarium w Wambierzycach

Sanktuarium znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego, we wsi Wambierzyce. Jego pełna nazwa to Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i jest położony na wzniesieniu. Według zapisów w kronikach na początku XIII w. niejaki Jan z Raszewa w cudowny sposób odzyskał wzrok w miejscu jego powstania. 

W związku z tym podjęto decyzję o wybudowaniu kościoła w 1263 r. Swój obecny barokowy wygląd świątynia przybrała dopiero w pierwszej połowie XVIII w. Została mianowana na bazylikę w 1936 r.

Sanktuarium jest nazywane polską Jerozolimą

Bazylika w sanktuarium składa się z 11 kaplic oraz licznych krużganków. Jedną z piękniejszych rzeźb, znajdujących się w świątyni, jest postać Matki Boskiej Królowej Rodzin. Została wykonana w całości z drewna lipowego i prawdopodobnie pochodzi z XIV w. Figura ma 28 centymetrów wysokości. Samo sanktuarium zostało podzielone na trzy części: prezbiterium, owalną nawę główną oraz umieszczone wokół krużganki. 

Budowla znajduje się w samym centrum wsi Wambierzyce. Jest bardzo popularna wśród pielgrzymów, którzy przez cały rok udają się do niej na modlitwy i nabożeństwa. Nazywana jest też polską Jerozolimą. Jednak to nie dzięki popularności zawdzięcza swoją potoczną nazwę.

Wambierzyce z najdłuższą kalwarią na Dolnym Śląsku

Nie tylko sanktuarium jest warte uwagi we wsi Wambierzyce. Okazuje się, że może też pochwalić się najdłuższą kalwarią na Dolnym Śląsku. Kalwaria jest zespołem kościołów lub kaplic, mających symbolizować stacje Męki Pańskiej. Dlatego też umieszczane są na wzgórzu, aby przypominały Jerozolimę.

Kalwaria w Wambierzycach ma 80 stacji oraz kilkanaście bram. Obecna Droga Krzyżowa powstała w pierwszej połowie XVIII w. Można ze wzniesienia podziwiać panoramę na bazylikę. W bliskiej odległości znajdują się cztery wielkie dzwony. Są one darem od dawnych niemieckich mieszkańców Wambierzyc.