Turysci.pl
Polska bon 500 plus

Fot. Pixabay.com/PhotoMIX-Company

Klamka zapadła. Losy 500 albo 1000 zł na wakacje przesądzone, najnowsza wiadomość z Sejmu

20 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polska zadecydowała, co dalej z bonem turystycznym dla Polaków. W piątek późnym wieczorem pojawiła się informacja, co z dodatkowym 500 zł na wakacje, które otrzymać mają dzieci.

Polska wciąż zmaga się z kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa. Jedną ze szczególnie dotkniętych nim branż jest turystyka. Polacy długo nie opuszczali domów i wprowadzone były liczne ograniczenia związane z podróżowaniem. Atrakcje turystyczne, hotele oraz restauracje pozostawały zamknięte, wszystko jednak zmieniło się wraz z rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym. Rząd stworzył Pomysł Polskiego Bonu Turystycznego, nad którego ustawą obradował w piątek wieczorem Sejm. Już wiadomo, jaka jest ostateczna decyzja. 

Polska wprowadza Polski Bon Turystyczny

W piątek późnym wieczorem uchwalona przez Sejm została uchwała o polskim Bonie Turystycznym. jak podaje RMF24, będzie można nim płacić za imprezy turystyczne oraz hotele do 31 marca 2022 roku. Jak podaje medium, dodatkowe 500 zł przysługiwać będzie zarówno beneficjentom programu społecznego 500+, jak i beneficjentom dodatków. Okazuje się więc, że wszystkim osobom, które w dniu wejścia w życie ustawy mają prawo do dodatków oraz świadczeń, a także tym, którym to prawo zostanie przyznane od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy aż do dnia 31 grudnia 2021 roku. 

Ustawa zakłada także dodatkowe świadczenie. Jak pisze RMF24, będzie ono przyznawane na dziecko niepełnosprawne - oprócz bonu w wysokości 500 zł otrzymają oni dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. Wynika więc z tego, że Polski Bon Turystyczny będzie dokumentem elektronicznym, który potwierdzi uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu. Zastrzeżono również, iż bonu nie będzie można wymienić na gotówkę, a zapłacić nim będzie można za imprezę turystyczną lub usługę hotelarską. Przeciw wprowadzeniu ustawy głosowało 16 posłów, a wstrzymało się 12. Aż 424 posłów było za, ustawa więc trafi teraz do Senatu.

Jak oświadczyła wicepremier Jadwiga Emilewicz, "jesteśmy gotowi, aby w trzecim tygodniu lipca pierwsze płatności były realizowane". Prezydencki minister Paweł Mucha oświadczył w imieniu autora ustawy, że prezydent Andrzej Duda "realizuje obietnice i podejmuje wyzwania". 

- Wiemy, że wsparcie dla branży jest potrzebne stąd prezydent niezwłocznie podjął działania.(...) To są rozwiązania konsultowane ze środowiskiem przedsiębiorców. To wsparcie jest optymalne i ma podwójne umocowanie, bo jednocześnie to wsparcie dla rodziny i dla przedsiębiorców - stwierdził Mucha. 

- Wszelkie środki pomocowe zapewne nie będą wystarczające i kompletne, dlatego to nie jest nasze ostatnie słowo w zakresie branży turystycznej - dodała wicepremier Emilewicz. Polityk podkreśliła również, iż niewykluczone, że bon zostanie przedłużony na kolejne lata, ostateczna decyzja w tym temacie najwyraźniej jednak jeszcze nie zapadła. 

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >