Polka z Szanghaju pokazała chińską mapęfot. pixabay/viarami

Polka mieszkająca w Szanghaju pokazała z jakich map korzystają Chińczycy. Polacy mogą być zaskoczeni

Polka mieszkająca w Szanghaju pokazała w sieci, z jakich map korzystają na codzień Chińczycy. Jak się okazuje, tradycja korzystania z obecnych map w Chinach sięga aż XVII wieku.

Polka mieszkająca w Szanghaju opublikowała na swoim profilu na Twitterze post, w którym pokazała z jakich map korzystają na codzień Chińczycy i Japończycy. Wpis polskiej vlogerki zaskoczył wielu użytkowników w sieci. Internauci nie mogli się nadziwić, gdzie na mapie jest Polska.


Polka pokazała chińskie mapy

Polska vlogerka, Weronika Truszczyńska, która na codzień mieszka w Szanghaju, opublikowała w swoich social mediach wpis, który zaskoczył wielu internautów.

Weronika w swoim poście pokazała, z jakich map korzystają Chińczycy i Japończycy. Na pierwszy rzut oka, mapa nie różni się niczym, jednak to tylko pozory.

- Wiecie, że w Chinach używa się tylko takich map? - zapytała Weronika swoich fanów.

Jak się okazuje, Azjaci korzystają z map, na których centralną część zajmuje tzw. Państwo Środka. Bez wątpienia nie tylko Polacy, ale i wszyscy mieszkańcy Europy mogą mieć nie lada problem w znalezieniu swojego kraju na mapie.


Chiny w centrum mapy świata


Przykład mapy, z której korzystają m.in. Chińczycy bardzo dobrze pokazuje, w jak odmienny sposób postrzegamy świat. Dodatkowo po raz kolejny możemy dostrzec, jak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do jednego modelu kulturowego.

Nie tylko świat zachodni jest przyzwyczajony do postrzegania siebie, jako centrum świata. Podobne myślenie miały o sobie Chiny już od 1000 roku p.n.e.

Chińczycy od wieków wierzyli, że ich kraj jest Królestwem Środka i faktycznie znajduje się w centrum świata.

- Wcale mnie to nie dziwi - napisała jedna z internautek. - W końcu to Państwo Środka - napisała kolejna osoba pod postem.

Co ciekawe, mapy, z których korzystają ocenie Chiny nie zmieniły się prawie wcale od najwcześniej znanej chińskiej mapy, która została wydrukowana na wzór europejskiej w 1602 roku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: wp

Następny artykuł