Turysci.pl
Polak znalazł skarb

Fot. pixabay.com/Pexels

Polak dokonał nieprawdopodobnego odkrycia. "Czekały 3000 lat"

16 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Polak dokonał niezwykle ważnego odkrycia za granicą. Za swoje zasługi z pewnością dostanie wysoką nagrodę, jednak najważniejsza jest ogromna satysfakcja z dokonania czegoś wielkiego. Dowiedział się o tym cały świat.

Polak mieszkający w Szkocji regularnie wybierał się na poszukiwania skarbów, co ułatwiał mu wykrywacz metali. Zwykle znajdywał monety i inne drobne przedmioty, niektóre miały kilkaset lat. To, co udało mu się odkopać ostatnio, sprawiło, że jego nazwisko stało się znane na całym świecie. Odkryciu poświęcił więcej czasu, niż początkowo planował, lecz było warto.

Polak poszukuje skarbów w Szkocji

Mariusz Stępień, pochodzący z Dolnego Śląska, od lat mieszka w Szkocji. W każdą niedzielę, wraz z kolegami, wybierał się na poszukiwanie skarbów na polach i łąkach. Pewnego dnia wykrywacz metali zaczął wydawać głośniejszy niż zwykle dźwięk. Polacy zaczęli kopać w tym miejscu i juz po chwili ich oczom ukazał się zielony kolor, co oznaczało niezwykle cenne znalezisko. 

Po odsłonięciu 4 pokrytych patyną pierścieni, piszczenie sprzętu nie malało, więc przyjaciele postanowili zakopać dołek i powiadomić najbliższe muzeum. Archeolodzy, którzy przybyli na miejsce, od razu wiedzieli, że mają do czynienia z cennym i bardzo starym skarbem. Waga znaleziska była ogromna, lecz niestety miejscowe muzeum nie dałoby rady wydobyć znaleziska bez pomocy.

– Prawie cały ich personel był wyłączony przez koronawirusa, więc zapytali, czy nie moglibyśmy przenocować na polu przez dwie, trzy noce i popilnować skarbu. Od razu się zgodziliśmy, wiedzieliśmy jaka jest ranga znaleziska, a do tego byliśmy szczęśliwi, że po tylu latach szukania udało nam się znaleźć coś tak pięknego – wspomina Mariusz Stępień cytowany przez Fakt.

Proces wydobycia skarbu był skomplikowany

Ostatecznie z trzech nocy koczowania w namiocie przy skarbie, czas wydłużył się do 22 dni. Pan Mariusz nie żałuje tego czasu, ponieważ mógł obserwować proces odsłaniania świetnie zachowanych przedmiotów sprzed 3 tys. lat. Archeolodzy codziennie znajdowali coś nowego: mnóstwo obiektów z brązu, śliczny miecz ze śladami pochwy czy świetnie zachowaną uprząż dla konia.

Znalezisko leżało pod ziemią nieopodal Peebles w Scottish Borders. To teren prywatny, więc na wejście potrzebna była zgoda. Gdy ktoś znajdzie jakiś skarb na cudzej ziemi w UK, zwykle dzieli się nagrodą z właścicielem terenu pół na pół. W Polsce wszystko należy do Skarbu Państwa, a znalazcy muszą się liczyć z tym, że będą traktowani jak potencjalni złodzieje. Mariusz Stępień miał szczęście i jego odkrycie przyniosło mu same miłe sytuacje. Inny cenny skarb został odkryty w Polsce.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Fakt

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >