Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polacy z dziećmi nie chcą już wakacji nad Bałtykiem, za to chętniej wybiorą Dubaj. "Dwie trzecie rodzin spędzi wakacje tutaj"
Natalia Księżak
Natalia Księżak 03.06.2024 07:07

Polacy z dziećmi nie chcą już wakacji nad Bałtykiem, za to chętniej wybiorą Dubaj. "Dwie trzecie rodzin spędzi wakacje tutaj"

plaża
fot. Redakcja Turyści

Na tegoroczne wakacje z dziećmi dwie trzecie polskich rodzin wybierze się do Hiszpanii, Grecji lub na Cypr. Okazuje się, że tydzień na południu Europy można spędzić za mniej 1000 zł od osoby, pod warunkiem że będzie to podróż z lotem i hotelem w pakiecie. W sezonie letnim 2024 popularnością – choć dużą mniejszą niż wakacje w Europie – cieszą się rodzinne wyjazdy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zwłaszcza do Dubaju.

Według Europejskiej Komisji Podróży 85 proc. Polaków podróżujących za granicę między majem, a październikiem 2024 r. zorganizuje sobie dłuższy urlop trwający od 4 do kilkunastu dni. Z kolei niemal co drugi Polak na taki wyjazd wybierze się w gronie rodziny 1 . Z okazji Dnia Dziecka przypadającego na 1 czerwca analitycy eSky.pl przygotowali ranking najczęściej wybieranych na tej platformie podróży kierunków przez rodziców z dziećmi, którzy zarezerwowali wakacje w formule lot plus hotel na lato 2024.

Na wakacje z dziećmi jedna trzecia Polaków lata do Hiszpanii

- Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje Hiszpania z 30 proc. rezerwacji między czerwcem, a sierpniem. W tym sezonie najpopularniejsze miasta wśród polskich rodzin to Lloret de Mar, Santa Susanna i Pineda de Mar na Costa Brava, a także Manacor na Majorce i Adeje na Teneryfie — mówi Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl. Pod względem cenowym prym wiedzie Santa Susanna położone ok. 60 km na wschód od Barcelony: za 9-dniową podróż z lotem i hotelem w pakiecie Polacy płacą ok. 1 130 zł od osoby, czyli 125 zł za noc. Natomiast najdroższy okazuje się odpoczynek w Adeje na Teneryfie, gdzie średni koszt pakietu wakacyjnego wynosi 2 290 zł za 6 dni na wyspie, co oznacza wydatek 382 zł od osoby za jedną dobę.

Czytaj więcej: Nagle ludzie zaczęli uciekać z plaży w Karwi. Zrobiło się lodowato, niczego nie było widać

Co piąta rodzina (18 proc.), która rezerwuje wakacje w opcji lot plus hotel na eSky.pl, w sezonie letnim 2024 stawia na Grecję. Korfu, Rodos, Zakynthos oraz Kreta to kierunki, gdzie Polacy najchętniej udadzą się ze swoimi dziećmi. Na tle obleganych latem wysp szczególnie wyróżniają się miasta Hersonissos i Chania na Krecie, gdzie odpowiednio 6- i 10-dniowy wypoczynek dla jednej osoby kosztuje kolejno 700 zł (117 zł za 1 dobę) i 1 540 zł (154 zł za 1 dobę) za przelot z noclegami w pakiecie. Najwięcej zaś płacą podróżnicy, którzy 6 dni spędzą na Korfu – blisko 1260 zł od osoby, czyli 210 zł w przeliczeniu na jedną noc.

Wakacyjne podium kierunków najczęściej wybieranych przez rodziny zamyka Cypr, który odpowiada za 17 proc. rezerwacji pakietowych w analizowanych krajach. Największą uwagę podróżników przyciągają głównie miasta na zachodzie wyspy, w tym Pafos, Chlorakas i Peyia. Na wakacje w Pafos trwające 6 dni – z lotami i hotelem w pakiecie – Polacy wydają średnio 1340 zł od osoby, czyli 223 zł za dobę. Jednocześnie najwięcej płacimy za odpoczynek w formule lot plus hotel w Chlorakas: 1 920 zł za 6 dni dla jednej osoby (320 zł za noc).

Gdzie warto polecieć na wakacje z dziećmi? Rodzinne wyjazdy Polaków również do Emiratów

Włochy to czwarty najpopularniejszy kraj na wakacje z dziećmi, a jego udział w rankingu wynosi 16 proc. Latem tego roku Polacy najliczniej udadzą się do Rzymu, Pizy, Terrasini czy Santa Teresa Di Riva na Sycylii, a także do miast w regionie Apulia takich jak Bari, Bisceglie i Barletta.

- To ostatnie może pochwalić się najniższą średnią ceną dla pakietu z lotami i hotelem, która w przypadku 9-dniowego urlopu wynosi 1 270 zł od osoby, a więc 141 zł za dobę. Na drugim biegunie są wakacje w sycylijskim Terrasini, na które przeznaczamy 1 710 zł za przelot z 6 noclegami w pakiecie, a koszt dobowy to odpowiednio 285 zł za jedną osobę — podaje Deniz Rymkiewicz.

Czytaj więcej: Niepokojący komunikat od Wizz Aira. Podróżnik ostrzega Polaków przed lotem

Qawra, Pembroke, Mellieha i Floriana – do tych miast na Malcie uda się 14 proc. rodzin, które swój dłuższy letni wyjazd zorganizują między czerwcem sierpniem. Mellieha w północnej części wyspy to najtańszy kierunek wybierany przez osoby, które na wakacje w opcji lot plus hotel lecą razem z dziećmi: koszt takiej 7-dniowej podróży to średnio 1 190 zł od osoby (170 zł za noc). Natomiast za pakiet z lotami i noclegiem w mieście Floriana znajdującym się zaraz pod Vallettą, stolicą Malty, Polacy płacą blisko 1 930 zł za tygodniowy pobyt, co w przeliczeniu na jedną osobę daje wydatek 275 zł za dobę.

Zestawienie zamykają Madera w Portugalii i Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie wakacje spędzi odpowiednio 3 proc. i 2 proc. polskich rodzin rezerwujących podróże na eSky.pl. Na wypoczynek w największym mieście ZEA przeznaczamy ok. 1 790 zł od osoby za lot i hotel w pakiecie, czyli 256 zł za noc. Dla porównania przelot i 8 dni na Maderze kosztują średnio 2 230 zł, a więc 278 zł za jedną dobę.

Podróże na Maderę rezerwujemy z dwukrotnie większym wyprzedzeniem niż do Hiszpanii

Analiza pokazuje, że wakacje z najkrótszym wyprzedzeniem rezerwowali rodzice, którzy zabiorą swoje dzieci do Hiszpanii (ok. 64 dni). Następnie plasują się wyjazdy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (83 dni) oraz na Maltę (85 dni) i Cypr (87 dni). Równo 100 dni wcześniej o zarezerwowanie lotu i hotelu w pakiecie zadbały osoby wybierające się do Włoch, podczas gdy rodziny lecące na Maderę robiły to średnio 130 dni przed podróżą. Ponadto Portugalię, Hiszpanię, Grecję i Cypr razem z dzieckiem (2-11 lat) czy nastolatkiem (12-18 lat) Polacy odwiedzą w czteroosobowej grupie. Natomiast w Italii, Emiratach i na Malcie będą spędzać czas we trójkę.

- Niemal co czwarty Polak (79 proc.) ankietowany rok temu przez nas we wspólnym badaniu z agencją GfK wskazał, że swój ostatni wyjazd wakacyjny zaplanował z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem (+2 p.p. r/r). Ba, jeden na trzech respondentów podał, że zrobił to ponad trzy miesiące wcześniej. To jeden z najskuteczniejszych sposobów dla obniżenia kosztów odpoczynku za granicą: z naszych danych wynika bowiem, że zaplanowanie wakacji odpowiednio wcześnie pozwala zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wartości podróży w formule lot plus hotel — twierdzi Deniz Rymkiewicz z eSky.pl.