Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Polacy rzucili się na zagraniczne okazje. Ceny nawet kilka tysięcy złotych niższe
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 09.09.2023 10:44

Polacy rzucili się na zagraniczne okazje. Ceny nawet kilka tysięcy złotych niższe

Hiszpania
fot. Shutterstock/Unai Huizi Photography

Polacy chętnie kupują domy i mieszkania. Ale niekoniecznie w kraju. Jak się okazuje upodobaliśmy sobie szczególnie Półwysep Iberyjski. I to do tego stopnia, że to właśnie wśród naszych rodaków odnotowano największy wzrost zainteresowania nieruchomościami między innymi na słonecznym wybrzeżu Costa del Sol. 

Nie ma się co dziwić. Ceny za metr kwadratowy w Hiszpanii bywają nawet kilka tysięcy złotych niższe niż w Polsce. 
 

W Hiszpanii kupiliśmy ponad 3 tysiące nieruchomości

Polacy są w pierwszej dziesiątce cudzoziemców najchętniej kupujących nieruchomości w Hiszpanii. W drugim kwartale 2023 roku uplasowaliśmy się na dziewiątej pozycji z wynikiem 3,92 proc. wszystkich transakcji dokonywanych przez obcokrajowców. Wyprzedziliśmy w ten sposób między innymi Szwedów i Amerykanów. 

Największy wzrost zainteresowania nieruchomościami w Hiszpanii odnotowano właśnie wśród Polaków i wynosił on 161 proc. Oznacza to, że w 2022 r. kupiliśmy tam ok. 3 tys. nieruchomości. 

- Klientom często nie wystarcza już inwestycja w Polsce. Widzą większe możliwości zwrotu z najmu z zakupów za granicą, gdzie pogoda wydłuża sezon. Tamtejsze biura nieruchomości i firmy zarządzające najmem dostosowują swoje oferty obsługi dla obcokrajowców, w tym Polaków – tłumaczy Justyna Gać, właścicielka biura nieruchomości Magnum Real Estate, które zajmuje się między innymi takimi transakcjami. 
 

Słońca szukamy głównie na Costa del Sol

Według danych Registradores de Espana, w II kwartale 2023 r. w ręce Polaków trafiło 890 hiszpańskich nieruchomości, a w całej pierwszej połowie 2023 r. — 1450. Dla porównania, podaje gazeta, między styczniem a czerwcem 2022 r. rodacy kupili 1270 domów i mieszkań, a w tym samym okresie 2019 r. — ledwie 550.

Jednym z miejsc, które najbardziej przyciąga Polaków szukających domu za granicą jest hiszpańskie wybrzeże Costa del Sol na czele z Marbellą. To zagłębie luksusowych willi i jachtów, oddalone od lotniska w Maladze zaledwie o 15 minut jazdy samochodem. 

Zaczęło się od wojny na Ukrainie

- Polacy coraz częściej lokują swoje oszczędności za granicą, szczególnie w ostatnich dwóch latach, po inwazji Rosji Na Ukrainę. Popularne destynacje to nie tylko Hiszpania, ale także Portugalia i Cypr. Nie kupujemy tam nieruchomości tylko pod kątem inwestycyjnym, ale również jako drugi dom, gdzie możemy pojechać do siebie i spędzić część roku w cieplejszym klimacie niż w Polsce – mówi Justyna Gać. - Potrzeby klientów są bardzo zróżnicowane, od mieszkań w granicach 100 tys. euro, do nawet kilkunastu milionów euro- dodaje.

Za granicą działa też coraz więcej agentów nieruchomości z Polski. Dzięki temu można bezpiecznie, bez barier językowych przejść przez proces zakupu i wynajmu. Szacuje się, że w całym 2022 r. sprzedano w Hiszpanii 650 tys. nieruchomości. To najwięcej od 15 lat.