Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polacy niechętni do wypoczynku w kraju. Jedna kwestia jest szczególnie kłopotliwa
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 26.05.2023 16:33

Polacy niechętni do wypoczynku w kraju. Jedna kwestia jest szczególnie kłopotliwa

Kraków
fot. Canva

Wiele osób zastanawia się, gdzie spędzić tegoroczny urlop. Biura podróży kuszą swoimi atrakcjami, jednak z wielu względów nie wszyscy planują skorzystać z tych ofert. Jak się okazuje, Polacy są też niechętni do wypoczynku w kraju. 

Przy wyborze wakacji coraz częściej kluczową rolę odgrywa nie kierunek, a cena wczasów. Przez wzrastające koszty życia Polacy coraz ostrożniej podchodzą do tematu.

Spadło zainteresowanie wczasami w Polsce

Jak informuje Wirtualna Polska w rozmowie z portalem Nocowanie.pl, w zeszłym roku Polacy byli aż o 54 proc. bardziej zainteresowani spędzeniem urlopu w kraju, już 2023 r. - Po dużym zainteresowaniu, związanym z długim weekendem majowym i optymistycznymi danymi na długi weekend czerwcowy, wierzymy w to, że sytuacja do wakacji ulegnie znaczącej poprawie - powiedział w rozmowie z WP Karol Wiak z Nocowanie.pl. Dzieje się tak m.in. przez inflację. 

- To tak naprawdę ten jedyny moment w roku, na który czeka większość osób i na który odkładane są fundusze związane z turystyką - dodał.

Polacy już nie wykupują wczasów z wyprzedzeniem

Jak się okazuje, coraz mniej Polaków wykupuje wakacje z wyprzedzeniem, a coraz większą popularnością cieszą się wczasy last minute. - Turyści "badają teren", porównują oferty i podejmują decyzję w ostatniej chwili. Polacy coraz rzadziej decydują się na rezerwacje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Sytuacja może się zmienić o 180 stopni w przeciągu najbliższego miesiąca - dodał Wiak. 

- Goście nie rezerwują już pokoi jak kiedyś, czyli z dużym wyprzedzeniem sięgającym nawet trzech miesięcy. Rezerwacje, które wpływają są głównie od stałych gości i na ten moment zajętych jest ok. 30 proc. miejsc noclegowych w Zakopanem - oznajmił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Polacy są coraz bardziej wymagający

Nasi rodacy coraz częściej porównują ceny noclegów czy podobnych pakietów turystycznych u konkurencji. Na rynku jest bardzo wielu graczy - od dużych touroperatorów przez przewoźników po prywatne noclegownie, którzy robią wszystko, by skusić klientów. A ci z kolei są coraz bardziej wymagający.

Dzięki forom internetowym czy grupom na Facebooku Polacy mogą porównać opinie na temat np. danego hotelu w Egipcie czy obsługi transferowej w Turcji, przez co nie kupują kota w worku. 

 

Za: WP, PAP