Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polacy lepsi niż Niemcy, Francuzi i Włosi? Zaskakujące miejsce w rankingu
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 25.02.2024 18:08

Polacy lepsi niż Niemcy, Francuzi i Włosi? Zaskakujące miejsce w rankingu

Warszawa
Lukasz Szwaj-Shutterstock.jpg

Polska po raz kolejny została doceniona przez zagranicznych turystów. Okazuje się, że jesteśmy jednym z najbardziej gościnnych i otwartych krajów w Europie, a na tym, według gości z innych krajów, nasze zalety się nie kończą! Nie mamy też czego się wstydzić, jeśli chodzi o komunikację i posługiwanie się językiem angielskim. Co jeszcze powiedzieli o Polakach zagraniczni turyści?

Portal Portal Holidu przeprowadził interesującą analizę dotyczącą gościnności w 25 badanych europejskich krajach. Polska znajduje się na wysokim miejscu, wyprzedzając tym zachodnich sąsiadów.

Kryteria gościnności

Portal Holidu, znany z porównywania cen usług turystycznych, przygotował interesujące zestawienie europejskich krajów pod względem poziomu gościnności. Według analizy, Polska zajmuje wysokie miejsce wśród badanych krajów.

W badaniu uwzględniono siedem kluczowych kryteriów, takich jak liczba turystów w ciągu roku, znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców, gotowość do udzielania pomocy podróżnym, przyjazność dla rodzin z dziećmi, oceny najważniejszych zabytków oraz usług taksówkarskich, a także ryzyko kieszonkowych przestępstw.

Polska odniosła sukces, pokonując m.in. Niemcy, Włochy i Francję.

Siódma pozycja Polski pozwoliła jej wyprzedzić popularne destynacje turystyczne, takie jak Włochy i Francja, gdzie ryzyko kradzieży jest wysoko oceniane, a znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców jest zdecydowanie niższa. Włochy zajęły 10. miejsce, a Francja 12. Niemcy, nasz zachodni sąsiad, znaleźli się za nami, zajmując 9. pozycję.

Na podium znalazły się trzy wakacyjne kierunki: Hiszpania zajęła pierwsze miejsce, Portugalia drugie, a Turcja została uhonorowana trzecią pozycją, co cieszy wielu Polaków. Pierwszą dziesiątkę uzupełniały Irlandia, Chorwacja, Grecja i Austria. Zaskakująco, na samym dole tabeli znalazły się jedne z najbogatszych krajów Starego Kontynentu. Trzy ostatnie miejsca zajęły kolejno: Belgia, Luksemburg i Szwajcaria.

Wzrost turystów w Polsce

W Polsce można zauważyć coraz więcej turystów. Z danych wynika, że zagraniczny ruch turystyczny wzrósł średnio o 20-30 procent w poprzednim sezonie. Z Czech do Polski przybyło o niemal 100 proc. więcej turystów, a kraje takie jak Węgry, Słowacja, Litwa i Łotwa odnotowały wzrosty na poziomie 30-50 proc. Co ciekawe, zainteresowanie turystów amerykańskich naszym krajem również wzrosło o ponad 30 proc.

Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marcin Różycki, podczas audycji "Cztery pory roku" zwrócił uwagę, że otwarcie ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w czeskiej Pradze miało wpływ na ten wzrost. Czesi w ubiegłym roku mieli okazję doświadczyć naszego pięknego piasku nad morzem, zamiast kamienistych plaż w Chorwacji.

Źródło: jedynka.polskieradio.pl, podroze.wprost.pl
 

W tym kraju słońce świeci przez 300 dni w roku. Polacy uwielbiają go za niskie ceny i różnorodność
Maroko
Ten kraj afrykański ma niezwykle orientalny urok, bogatą tradycję i miasta, które przypominają baśniowe sceny. Dzięki łagodnemu klimatowi i około 300 słonecznym dniom w roku, podróż do Maroka może być zaplanowana praktycznie o każdej porze.Jeśli marzysz o beztroskich wakacjach, Agadir nad Oceanem Atlantyckim lub luksusowy kurort Saidia nad Morzem Śródziemnym mogą być doskonałym wyborem. Miłośnicy podróżowania mogą zdecydować się na wycieczki do Marrakeszu lub udział w fascynujących objazdach po Maroku, które obejmują miasta takie jak Fez, Casablanca oraz góry Wysoki Atlas. Maroko to kraj uwielbiany przez Polaków.
Czytaj dalej
"Ojciec roku" zadziwił cały personel na pokładzie. Wywołał skandal na lotnisku
Lotnisko
Pasażerowie często gubią różne rzeczy na lotniskach i w samolotach. To nic dziwnego, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że niektóre loty są o bardzo wczesnych porach i większość podróżujących jest zwyczajnie zaspana. Zdarzają się jednak zguby, które naprawdę zaskakują. Pewien ojciec podróżujący zapomniał zabrać ze sobą... swojej córki!Monika Tworz to doświadczona stewardesa, która ma dużo obserwujących na TikToku - blisko 266 tysięcy. Użytkownicy lubią ją za jej wskazówki i ciekawe historie z pracy. W jednym z jej ostatnich filmików postanowiła opowiedzieć o niezwykłej sytuacji, która miała miejsce podczas lotu.
Czytaj dalej