Turysci.pl
Polacy powinni powstrzymać się od wyjazdów

Fot. Pixabay.com/icsilviu

Ważny apel do wszystkich Polaków. Chodzi o podróże, wiele miejsc przypomina

14 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Polacy są ostrzegani przed wyjazdami ze wszystkich stron. Na oficjalnej stronie rządowej wisi komunikat o unikaniu podróży zagranicznych, a popularne miejscowości turystyczne przypominają o zagrożeniu. Warto wziąć sobie do serca zalecenia specjalis

Z tego artykułu dowiesz się:

  • przed czym ostrzega MSZ

  • na co powinniśmy zwrócić uwagę

  • gdzie szukać informacji przed podróżą

Polacy bardzo nie lubią zakazów, co widać po liczbie gości w obiektach noclegowych. Koronawirus nadal stwarza ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, a mimo to wiele osób decyduje się na wyjazdy i kontakty z szerokim gronem obcych osób.

Wyjazd tuż przed świętami nie jest dobrym pomysłem

Głód podróży jest silny, lecz powinniśmy pamiętać o zagrożeniu jakie niesie ze sobą zakażenie koronawirusem. O ile młodzi ludzie przechodzą covid-19 lekko, lub infekcja nie wywołuje żadnych objawów, o tyle seniorzy mają ogromne problemy z pokonaniem choroby.

Wyjeżdżając poza miejsce zamieszkania i kontaktując się z kolejnymi osobami, możemy się zarazić, a potem przywieźć koronwirusa swoim bliskim. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas spotkań rodzinnych, międzypokoleniowych. Warto zadbać o rodziców i dziadków poprzez bezpieczny kontakt.

Polacy nie powinni teraz wyjeżdżać za granicę

Dodatkowym aspektem podróżowania w czasie pandemii jest możliwość bycia zatrzymanym za granicą przez chorobę lub brak połączeń. Przed tym przestrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych - czytamy na stronie rządu.

Poszczególne państwa mogą zmienić zasady podróżowania w każdej chwili. Udając się na wczasy do dalekich krajów musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli utrudniony powrót. Sytuacja z wiosny nie powinna się powtórzyć, lecz bezpośrednie połączenia mogą zostać zawieszone.

Aktualne informacje na temat zasad dla podróżnych, jakie panują w danym państwie, możemy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zwykle trzeba przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa lub poddać się kwarantannie.

Różny stopień zagrożenia

Możemy też sprawdzić, jaki stopień zagrożenia został ustalony przez Polskę dla danego państwa. Pierwsza grupa obejmuje kraje o podobnej sytuacji do tej panującej u nas, więc ostrzeżenie brzmi "zachowaj ostrożność".

Druga grupa to kraje, gdzie liczba zakażeń jest wyższa i zaleca się nam "zachowanie szczególnej ostrożności". Trzecią grupą są państwa, w których poziom zagrożenia jest znacznie wyższy niż w Polsce, dlatego "MSZ odradza podróże, które nie są konieczne".

Oznacza to, że nie powinniśmy podejmować podróży, jeśli nie zmusza nas do tego no. sytuacja zawodowa. Jest jeszcze czwarta grupa, od której zalicza się państwa o najwyższym stopniu zagrożenia, do których nie powinniśmy jeździć bez względu na powód.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Fot. gov.pl

Źródło: gov.pl

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >