Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Podwodna atrakcja nad Bałtykiem już otwarta. W kolejkach ustawią się tłumy
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 24.04.2024 11:28

Podwodna atrakcja nad Bałtykiem już otwarta. W kolejkach ustawią się tłumy

akwarium gdynskie
fot. Canva Akwarium Gdyńskie

Rozbudowa Akwarium Gdyńskiego została zakończona! Tuż przed majówką została udostępniona zwiedzającym nowa ekspozycja. To 12 nowych zbiorników o łącznej pojemności ponad 450 litrów! To największy w Polsce kompleks przedstawiający środowisko mórz zimnych z ponad 30 gatunkami zwierząt. Inwestycja wyniosła ponad 19 milionów złotych, a co ciekawe - efekty możemy podziwiać… pod ziemią!

Co robić na majówkę nad Bałtykiem? Nowa atrakcja Trójmiasta przyciągnie tłumy

Dobra wiadomość dla turystów planujących spędzić weekend majowy w Trójmieście. 20 kwietnia br. zakończona i udostępniona odwiedzającym została jedna z większych tego typu inwestycji w Polsce. Rozpoczęta w 2021 roku przebudowa, po 3 latach zaowocowała dostępną już dla odwiedzających, nietypową wystawą prezentująca faunę i florę mórz zimnych - tj. Oceanu Atlantyckiego, a także Morza Północnego, a także Cieśnin Duńskich i Bałtyku.

Nowa ekspozycja wymagała zaaranżowania przestrzeni 900 metrów kwadratowych i choć na jej efekty musieliśmy czekać niemal 3 lata, to trzeba przyznać, że robią wrażenie! W osłupienie wprawia nie tylko morska wystawa, ale także koszt inwestycji, jej wysokość to kwota 19 milionów złotych!

Ponad 450 tys. litrów wody i 30 nowych gatunków w Akwarium Gdyńskim

Nowa ekspozycja to przede wszystkim niesamowicie bogata i zachwycająca fauna wód mórz północnych. To ponad 30 nowych gatunków zwierząt morskich, m. in.:  ryby kostno- i chrzęstnoszkieletowe, liczne skorupiaki i wyjątkowy, wyhodowany przez gdyńskich akwarystów gatunek meduzy:- Chrysaora quinquecirrha.

Aby zapewnić piorunujące wrażenia, zamontowano 12 nowych zbiorników, które łącznie mieszczą niemal 450 tysięcy litrów wody. To trzy razy więcej, niż do tej pory wynosiła kubatura wszystkich zbiorników Akwarium Gdyńskiego.

Zobacz też: Tłumy zjeżdżają do niepozornej wsi w Polsce. Każdy chce mieć chociaż zdjęcie
 

Nowa ekspozycja pod poziomem morza

Niewątpliwie największym wyzwaniem architektonicznym inwestycji, było to, że znajduje się ona dosłownie pod poziomem morza! Ekspozycja została ulokowana w piwnicach budynku, w związku z tym przebudowa wiązała się z koniecznością obniżenia  fundamentów oraz wprowadzenia dodatkowych wzmocnień utrzymujących konstrukcję budynku
Stworzenie nowej przestrzeni, która - dosłownie - znajduje się poniżej poziomu morza wymagało także stworzenia konstrukcji na wzór wanny, która zabezpiecza przed dostawaniem się wody do wnętrz budynku.

W związku z ulokowaniem nowej, gdyńskiej atrakcji w podziemiach budynku, możemy nie tylko za sprawą ekspozycji, ale i dosłownie poczuć jak w morskich głębinach!