Podróże z PTTK

Fot. youtube.com/ Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze/ screen

Pokazali, jak podróżowało się dawniej i dzisiaj. Film na 70 urodziny PTTK

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Podróże w odbudowującej się Polsce wyglądały zupełnie inaczej, niż obecnie. Dzięki filmikowi PTTK możemy zobaczyć odradzającą się turystykę i rozwój organizacji, która przyczyniła się do wypromowania regionalnych atrakcji.

PTTK połączyło dwa stowarzyszenia

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ma już 70 lat. Zostało założone 17 grudnia 1950 r. po połączeniu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

PTT działało od 1873 r., a PTK od 1906 r., lecz po porozumieniu się ze sobą, utworzyły jedno stowarzyszenie, które pomogło polskim turystom wejść w nową erę turystyki. Wyjazdy grupowe były nie tylko przygodą - dzięki nim wypromowano wiele wspaniałych miejsc w naszym kraju.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (…) powstałe w 1950 roku z utworzonego w 1873 roku Towarzystwa Tatrzańskiego, przekształconego w 1920 roku w Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz utworzonego w 1906 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, jest spadkobiercą tradycji i dorobku ideowego, a także następcą prawnym majątku tych Towarzystw — napisano w statucie PTTK.

Turystyka wiele zawdzięcza PTTK

PTTK liczy ok. 68 tys. członków zrzeszonych w 291 oddziałach, składających się z blisko 1800 kół i klubów. Turystyka regionalna i promowanie swojego obszaru od zawsze było bardzo ważne.

Fot. Wycieczka w Tatry/ youtube.com/ Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze/ Jerzy Matuszkiewicz/ screen

Chociaż dzisiejsi turyści preferują wygodne hotele czy prywatne pensjonaty, stowarzyszenie nadal udostępnia bazę noclegową, na którą składają się domy turysty, schroniska górskie, czy ośrodki kempingowe.

PTTK prowadzi muzea regionalne, biblioteki, pracownie krajoznawcze i Ośrodki Kultury Turystyki Górskiej. W takich miejscach najlepiej widać ogrom pracy, jaki włożyli członkowie klubu na przestrzeni lat, by ukazać piękno regionów.

Podróżujemy inaczej dzięki stowarzyszeniu

Video utworzone specjalnie na 70. rocznicę utworzenia PTTK jest zbiorem zdjęć, które świetnie ukazują zmieniający się charakter polskiej turystyki na przestrzeni lat. Pierwsze zdjęcie, z 1951 r. udostępnił Jerzy Matuszkiewicz, kolejne należą do zbiorów PTTK oraz poszczególnych członków stowarzyszenia.

Rajdy rowerowe, spływy kajakowe, wycieczki górskie czy obozy młodzieżowe cieszyły się ogromną popularnością. Chociaż zmieniły się środki transportu, obiekty noclegowe i zwyczaje turystów, misja PTTK jest stale aktualna — promowanie całej Polski poprzez ukazywanie jej poszczególnych fragmentów, jako niezwykle pięknych i ciekawych. 

Na końcu nagranie członkowie stowarzyszenia złożyli życzenia swoim kolegom i koleżankom. My również pragniemy złożyć najlepsze życzenia oraz podziękować za ogromny wkład w rozwój turystyki w naszym kraju. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

undefined

Źródło: Wikipedia