Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Podróż samolotem po Polsce tańsza niż PKP? Możliwa, gdyby nie ten jeden szczegół
Magda Antoł
Magda Antoł 02.07.2023 15:33

Podróż samolotem po Polsce tańsza niż PKP? Możliwa, gdyby nie ten jeden szczegół

Samolot LOT
Fot. Flickr/aceebee

Czy to możliwe, aby podróże samolotem były tańsze od PKP? Taki wniosek wysnuł pewien ekonomista, który podzielił się screenshotem ze swoimi obserwującymi. Porównał na nich ceny biletów za podróż z Wrocławia do Warszawy.

Co prawda cena za lot wyniosła kilka złotych mniej, lecz internauci wytknęli ekonomiście pewne szczegóły, które mogą mieć znaczny wpływ na wybór środka transportu.

Lot samolotem tańszy niż jazda PKP? Niekoniecznie

Na Twitterze Rafał Mundry, Lead Analyst w BNY Mellon, opublikował screenshota przedstawiającego ceny za podróże samolotem i pociągiem z Wrocławia do Warszawy. Wynika z niego, że na 21 lipca można było kupić bilet lotniczy za ok. 162 zł. W porównaniu do cen biletów Pendolino różnica wyniosła 7 zł. Kolejną zaletą dla Rafała była częstotliwość odbywanych rejsów, gdyż w tamtym kierunku samoloty kursują znacznie częściej niż pociąg Intercity Premium. Natomiast czas spędzony na pokładzie jest dużo krótszy od tego w przedziale. Oznaczałoby to, że korzystanie z usług PKP jest mniej opłacalne, gdyby nie pewne szczegóły, które wytknęli internauci.

Podróż samolotem nie jest wcale krótsza

“Eee... nie? Jeśli nie kupujesz fast tracka, to w okresie wakacyjnym liczysz: dojazd - dajmy średnio 30 minut, kolejki - 1-2 godziny, opcjonalne opóźnienie, wyjście z lotniska itp. Czasowo wychodzi podobnie” - skomentował jeden z użytkowników.

Ekonomista nie wziął pod uwagę, że na samą odprawę i kontrolę bezpieczeństwa trzeba stawić się parę godzin wcześniej, aby zdążyć wejść na pokład o czasie. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy ruch na lotniskach jest dużo większy. Do tego należy doliczyć ewentualny odbiór bagaży na taśmie czy dojazdy z i na lotnisko. W takim przypadku lot samolotem wraz z pobytem na lotnisku czasowo wychodzi porównywalnie z jazdą pociągiem PKP.

Bilety nie zawsze wychodzą taniej

Użytkownicy Twittera zwrócili też uwagę na inny szczegół. Gdy cena za bilet kolejowy zazwyczaj jest niezmienna, tak nie możemy być pewni niższych kosztów za każdym razem lecąc samolotem. Zmieniają się one każdego dnia i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy jest dobra okazja na tani zakup biletu. Przykładowo za lot na ostatnią chwilę z Wrocławia do Warszawy zapłacimy od 250 zł w górę. Natomiast obecnie za podróż w dniu 21 lipca poniesiemy koszt w wysokości nawet 300 zł. Najczęściej cena zależy od godziny oraz liczby wolnych miejsc w samolocie.