Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Podczas grzybobrania szukasz prawdziwków? Zamiast w dół, spójrz w górę
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 26.09.2023 08:50

Podczas grzybobrania szukasz prawdziwków? Zamiast w dół, spójrz w górę

Prawdziwek
Fot. Turyści.pl/Shutterstock - GRACIELLADEMONNE

Sezon na grzybobranie właśnie się rozpoczyna. Wiele osób wyczekiwało tego momentu przez cały rok. Jednak żeby znaleźć najpiękniejsze okazy, trzeba wiedzieć, gdzie należy ich szukać.

Borowiki szlachetne, powszechnie znane również jako prawdziwki, to bez wątpienia jedne z najlepszych grzybów, jakie można znaleźć w polskich lasach. Są obiektem pożądania niejednego zbieracza. Jeśli i ty chcesz je znaleźć, warto wiedzieć, gdzie ich szukać.

Prawdziwkowe grzybobranie? Spójrz w górę, a nie w dół

Wrzesień i październik to dwa najlepsze miesiące na zbieranie grzybów. Jednak, żeby na leśnej ścieżce pojawił się ich prawdziwy wysyp, musi zostać spełnionych kilka warunków. Jedną z ważniejszych kwestii jest pogoda – w lesie musi być ciepło i wilgotno.

Istotne jest również, żeby wiedzieć, gdzie szukać wyjątkowych okazów. Jak się okazuje, wiele gatunków ma swoje ulubione miejsca. Dość specyficzny jest pod tym względem uwielbiany przez Polaków prawdziwek. Uwielbia on bowiem miejsca w pobliżu starych, ale zdrowych drzew.

Właśnie dlatego podczas kolejnego grzybobrania, zamiast uważnie przyglądać się ściółce, spójrzcie również w górę. Jeżeli w okolicy znajdziesz wysoki dąb, sosnę, buk czy świerk od razu udaj się w tym kierunku. To właśnie z tymi drzewami najchętniej współpracuje borowik szlachetny.

Czego jeszcze warto szukać podczas grzybobrania?

Kto rano wstaje, ten… do domu wraca z koszami pełnymi grzybów. Niestety, jeżeli marzycie o udanych zbiorach, powinniście się liczyć z koniecznością wczesnego wstawania. Pierwsi zbieracza leśne runo potrafią przeszukiwać nawet o godzinie 4-5 rano. Robią to nie tylko dlatego, że chcą uprzedzić konkurencję.

Grzyby są specyficzną grupą jednokomórkowców. Podobnie jak rośliny, najszybciej rosną one nocą. Dlatego, jeżeli chcecie, żeby wasze kosze były pełne młodych i świeżych grzybów, lepiej ustawcie budziki na wczesną godzinę.

Jakich grzybów warto szukać we wrześniu?

Wrzesień to miesiąc przejściowy, w którym można znaleźć letnie okazy, jak i te typowe dla jesieni. Chodząc po lasach, być może traficie na ostatnie koźlarze, czubajki, rydze, borowiki czy osiki. Jednak im bliżej października, tym częściej na leśnych ścieżkach pojawiają się maślaki, podgrzybki, prawdziwki, opieńki, gąski zielonki, czy sarniaki.

Tagi: grzybobranie