Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Pod żadnym pozorem nie bierz tego do Egiptu. Złamanie zakazu grozi więzieniem
Magda Antoł
Magda Antoł 01.06.2023 20:19

Pod żadnym pozorem nie bierz tego do Egiptu. Złamanie zakazu grozi więzieniem

Piramida w Gizie
Fot. Pixabay

Chcecie przywieźć ze sobą rewelacyjne zdjęcia prosto z Egiptu? Uważajcie, bo nie każdy sprzęt będzie można wwieźć ze sobą do kraju. Szczególnie ten jeden gadżet może na was sprowadzić masę niepotrzebnych kłopotów.

Robienie zdjęć w ciekawych miejscach jest jednym z powodów, dlaczego decydujemy się podróżować. Jednak w podróż do Egiptu powinniście z rozwagą dobierać sprzęt do fotografowania, aby nie ponieść poważnych konsekwencji przy wjeździe do kraju.

Nie bierzcie ze sobą dronów do Egiptu

Na stronie rządowej znajdziecie informację o tym, że wwóz dronów do Egiptu jest surowo zabroniony i to niezależnie od typu. Zgodnie z lokalnym prawem import, produkcja, sprzedaż, gromadzenie lub posiadanie dronów jest nielegalne. Są traktowane jako sprzęt specjalny, który wymaga zezwolenia. Możecie je uzyskać od egipskiego Ministerstwa Obrony lub Egyptian Civil Aviation Authority (w skrócie ECAA).

Jak uzyskać zezwolenie na drona?

Prośby o wwóz drona na teren Egiptu należy złożyć przez wyjazdem w ambasadzie w Warszawie. Jeśli władze dadzą zezwolenie, to tylko do użytku dla działalności gospodarczej, komercyjnej, sportowej, naukowej i badawczej, ale tylko pod warunkiem uzyskania zezwolenia na wniosek egipskich podmiotów. Jak dotąd żaden turysta nie zdołał dostać zgody na używanie drona w Egipcie. Pamiętajcie, że złamanie zakazu może was drogo kosztować. Na osobę próbującą wwieźć nielegalnie drona może zostać nałożona kara grzywny w wys. 5-50 tys. funtów egipskich (ok. 680-6800 zł). W najgorszym wypadku zostanie pozbawiona wolności od roku do siedmiu lat.

Czym możemy fotografować w Egipcie?

W sierpniu 2022 r. zezwolono mieszkańcom i turystom na robienie zdjęć w miejscach publicznych. To oznacza, że nie potrzebujecie dodatkowych zezwoleń na fotografowanie (z wyjątkiem tego na używanie sztucznego oświetlenia zewnętrznego). Możecie wykonywać zdjęcia za pomocą aparatów fotograficznych analogowych i cyfrowych, kamer wideo wraz z użyciem statywu. 

Mimo wszystko musicie uważać na to komu i czemu robicie zdjęcia. Lokalne prawo zabrania fotografowania miejsc użytku publicznego, czyli wszelkiego rodzaju ministerstw, sądów, obiektów wojskowych itd. Poza tym wasze zdjęcia nie mogą ukazywać Egiptu w złym świetle i naruszać moralności publicznej, za co uznaje się fotografowanie dzieci oraz upublicznianie wizerunków Egipcjan bez ich pisemnej zgody.