Turysci.pl Na topie Zatrzymałeś pocztówki z czasów PRL-u? Jedna jest wyjątkowo cenna, można zarobić majątek
Fot. Unsplash.com/ Christopher Flynn

Zatrzymałeś pocztówki z czasów PRL-u? Jedna jest wyjątkowo cenna, można zarobić majątek

4 czerwca 2020
Autor tekstu: Maja Lachowicz

Pocztówki z czasów PRL, które zazwyczaj nie były dobrej jakości, zalegają w naszych szufladach. Zamiast je wyrzucać, warto się dobrze przyjrzeć, ponieważ wiele osób chciałoby je od nas odkupić. Na aukcjach internetowych jest wiele ofert, a kartki znajdują nowych właścicieli. Aukcje zwykle kończą się na kilku- kilkunastu złotych, lecz za prawdziwe perełki nabywcy zdolni są zapłacić nawet 100 zł.

Pocztówki osiągają różne ceny na licytacjach

Wiele zależy od stanu, w jakim jest kartka. Z racji tego, że papier, na którym były drukowane obrazki, nie zawsze był dobrej jakości, mogły ulec zniszczeniu. Zagięte rogi i przytarte fragmenty obniżają ich wartość. Czasem kartka docierała do adresata już nieco sfatygowana, ale nie mamy na to wpływu. Przed wystawieniem przedmiotu na sprzedaż dobrze jest go przygotować, by wyglądał jak najlepiej.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście to, co znajduje się na zdjęciu. Rzadkie pocztówki, których produkcja obejmowała niewiele egzemplarzy, będą miały większą wartość. Kolekcjonerzy szukają zdjęć i grafik znanych artystów i są skłonni zapłacić więcej za brakujący element ich zbiorów. Słynne pocztówki Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej z twarzami dzieci z całego świata, można sprzedać średnio za około 5 do 20 złotych. Te, które pochodzą z edycji specjalnej, na licytacjach internetowych osiągają ceny rzędu nawet do 100 złotych.

Jest kategoria pocztówek, które osiągają najwyższe ceny. Wyjątkowo rzadko spotykane kartki zawsze sprzedają się jak świeże bułeczki, bez względu na swój stan. Podobnie jest z tymi o wartości sentymentalnej lub historycznej. Niektóre przedstawiają nieistniejące już budynki lub miejscowości całkowicie odmienione w późniejszych latach. Kartki pocztowe z czasów wojny, na których żołnierze opisywali swoje przeżycia, są wyjątkowo cenne dla kolekcjonerów i historyków.

Źródło: Pikio

Obserwuj nas w
autor
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy