pocztówki mogą być wiele warteFot. Unsplash.com/ Christopher Flynn

Zatrzymałeś pocztówki z czasów PRL-u? Jedna jest wyjątkowo cenna, można zarobić majątek

Pocztówki wysyłane do rodziny i znajomych były popularną formą utrzymywania kontaktu w czasach, gdy telefony nie były powszechnie dostępne. Ukazywały piękne krajobrazy lub rzeczy charakterystyczne dla danego regionu, więc były ciekawą pamiątką.

Pocztówki z czasów PRL, które zazwyczaj nie były dobrej jakości, zalegają w naszych szufladach. Zamiast je wyrzucać, warto się dobrze przyjrzeć, ponieważ wiele osób chciałoby je od nas odkupić. Na aukcjach internetowych jest wiele ofert, a kartki znajdują nowych właścicieli. Aukcje zwykle kończą się na kilku- kilkunastu złotych, lecz za prawdziwe perełki nabywcy zdolni są zapłacić nawet 100 zł.

Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomośćKolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomośćCzytaj dalej

Pocztówki osiągają różne ceny na licytacjach

Wiele zależy od stanu, w jakim jest kartka. Z racji tego, że papier, na którym były drukowane obrazki, nie zawsze był dobrej jakości, mogły ulec zniszczeniu. Zagięte rogi i przytarte fragmenty obniżają ich wartość. Czasem kartka docierała do adresata już nieco sfatygowana, ale nie mamy na to wpływu. Przed wystawieniem przedmiotu na sprzedaż dobrze jest go przygotować, by wyglądał jak najlepiej.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście to, co znajduje się na zdjęciu. Rzadkie pocztówki, których produkcja obejmowała niewiele egzemplarzy, będą miały większą wartość. Kolekcjonerzy szukają zdjęć i grafik znanych artystów i są skłonni zapłacić więcej za brakujący element ich zbiorów. Słynne pocztówki Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej z twarzami dzieci z całego świata, można sprzedać średnio za około 5 do 20 złotych. Te, które pochodzą z edycji specjalnej, na licytacjach internetowych osiągają ceny rzędu nawet do 100 złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowa wiadomość ws. otwierania granic. Powiedzieli kiedy mogą otworzyć
2. Możesz mieć problem z wypłatą pieniędzy z bankomatów. Jedna spółka zmienia zasady

Jest kategoria pocztówek, które osiągają najwyższe ceny. Wyjątkowo rzadko spotykane kartki zawsze sprzedają się jak świeże bułeczki, bez względu na swój stan. Podobnie jest z tymi o wartości sentymentalnej lub historycznej. Niektóre przedstawiają nieistniejące już budynki lub miejscowości całkowicie odmienione w późniejszych latach. Kartki pocztowe z czasów wojny, na których żołnierze opisywali swoje przeżycia, są wyjątkowo cenne dla kolekcjonerów i historyków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prawda wyszła na jaw. Ministerstwo Zdrowia po raz pierwszy podało tego typu informację, chodzi o ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce
  2. Niemowlę bawiło się na kocyku, kiedy york na nie skoczył. Rodzice wszystko nagrali
  3. Największy mit Korei Północnej obalony. Wyjawili całą prawdę
  4. Smutna wiadomość na weekend. Wielu Polaków będzie rozczarowanych
  5. Niewiarygodne odkrycie w lesie na południu Polski. W tle wielka tragedia
  6. Anna Lewandowska nagle pojawiła się w telewizji. Zdradziła swoje domowe sekrety przed tysiącami widzów

Źródło: Pikio

Następny artykuł