Turysci.pl
pocztówki mogą być wiele warte

Fot. Unsplash.com/ Christopher Flynn

Zatrzymałeś pocztówki z czasów PRL-u? Jedna jest wyjątkowo cenna, można zarobić majątek

4 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Pocztówki wysyłane do rodziny i znajomych były popularną formą utrzymywania kontaktu w czasach, gdy telefony nie były powszechnie dostępne. Ukazywały piękne krajobrazy lub rzeczy charakterystyczne dla danego regionu, więc były ciekawą pamiątką.

Pocztówki z czasów PRL, które zazwyczaj nie były dobrej jakości, zalegają w naszych szufladach. Zamiast je wyrzucać, warto się dobrze przyjrzeć, ponieważ wiele osób chciałoby je od nas odkupić. Na aukcjach internetowych jest wiele ofert, a kartki znajdują nowych właścicieli. Aukcje zwykle kończą się na kilku- kilkunastu złotych, lecz za prawdziwe perełki nabywcy zdolni są zapłacić nawet 100 zł.

Pocztówki osiągają różne ceny na licytacjach

Wiele zależy od stanu, w jakim jest kartka. Z racji tego, że papier, na którym były drukowane obrazki, nie zawsze był dobrej jakości, mogły ulec zniszczeniu. Zagięte rogi i przytarte fragmenty obniżają ich wartość. Czasem kartka docierała do adresata już nieco sfatygowana, ale nie mamy na to wpływu. Przed wystawieniem przedmiotu na sprzedaż dobrze jest go przygotować, by wyglądał jak najlepiej.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście to, co znajduje się na zdjęciu. Rzadkie pocztówki, których produkcja obejmowała niewiele egzemplarzy, będą miały większą wartość. Kolekcjonerzy szukają zdjęć i grafik znanych artystów i są skłonni zapłacić więcej za brakujący element ich zbiorów. Słynne pocztówki Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej z twarzami dzieci z całego świata, można sprzedać średnio za około 5 do 20 złotych. Te, które pochodzą z edycji specjalnej, na licytacjach internetowych osiągają ceny rzędu nawet do 100 złotych.

Jest kategoria pocztówek, które osiągają najwyższe ceny. Wyjątkowo rzadko spotykane kartki zawsze sprzedają się jak świeże bułeczki, bez względu na swój stan. Podobnie jest z tymi o wartości sentymentalnej lub historycznej. Niektóre przedstawiają nieistniejące już budynki lub miejscowości całkowicie odmienione w późniejszych latach. Kartki pocztowe z czasów wojny, na których żołnierze opisywali swoje przeżycia, są wyjątkowo cenne dla kolekcjonerów i historyków.

Źródło: Pikio

Źródło: Pikio

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >