Pociągi będą jeździły szybciej

Flickr.com/Dariusz Sieczkowski/CC BY-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Podróż pociągiem po Polsce z prędkością 250 km/h. Minister zapowiedział zmianę

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Pociągi wkrótce mają pojechać z o wiele większą prędkością. Informacje na ten temat przekazał na konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku.

Większa prędkość pociągów. Zmiany w PKP

- W tej dekadzie, już w 2023 roku pierwszy raz pojedziemy po polskich torach z prędkością do 250 km/h. To w tej dekadzie rozpocznie się budowa nowych linii kolejowych na skalę nieznaną w historii Polski - poinformował minister infrastruktury. 

Decyzja o budowie nowych szlaków kolejowych wynika z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). O tym projekcie pisaliśmy już tutaj. Według podanych danych, inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 km nowych linii. Wszystkie mają być gotowe do końca 2034 roku.

Program Kolejowy CPK obejmuje 12 tras kolejowych, z czego 10 to tak zwane szprychy prowadzące z różnych regionów Polski do Warszawy i oraz planowanego portu lotniczego. Składa się to na 30 zadań inwestycyjnych.  

Podpisana została umowa o świadczenie usług publicznych między państwem a PKP Intercity. Wynikają z niej przede wszystkim korzyści dla pasażerów. Zwiększona ma być też jakość wyposażenia wagonów.

- Dzięki tej decyzji zmieni się rzeczywistość transportu kolejowego w Polsce realizowanego między innymi przez PKP Intercity. Ta umowa oznacza dalsze korzyści dla pasażerów. Do wprowadzonych w ostatnich latach udogodnień dołączą kolejne, jak nowoczesne i wygodne składy czy wagony - podaje Adamczyk. 

Minister dodał, że planowane jest również przyspieszenie przejazdów koleją pomiędzy najważniejszymi miastami w Polsce, w związku z czym pociągi będą jeździły częściej. Spółka będzie mogła zainwestować w rozwój taboru i nowoczesne zaplecze techniczne.

- Gdybyśmy nie mieli zabezpieczenia poprzez tę umowę, trudniej byłoby nam pozyskiwać fundusze - zapowiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk. To niejedyna zmiana w polskiej kolei. Niedawno wszedł w życie nowy rozkład jazdy. Pisaliśmy o nim tutaj.

Przypominamy, że w przypadku podróżowania PKP Intercity trzeba pamiętać o zastosowaniu się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. Mowa o zasłanianiu nosa i ust oraz zachowania odpowiedniego dystansu. Konieczna jest także rezerwacja miejsca przed podróżą. 

Zasady bezpieczeństwa obowiązują również pracowników PKP.  Pracownicy regularnie dezynfekują uchwyty. Starają się także unikać bezpośredniego kontaktu z pasażerem podczas sprawdzania biletów. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: TVN24 BiS