Turysci.pl Polska Na półwyspie helskim tylko w weekend zebrano niemal tonę odpadów. Co myślicie o karach za śmiecenie na plażach?
fot. facebook.com/ Fundacja Nasza Ziemia

Na półwyspie helskim tylko w weekend zebrano niemal tonę odpadów. Co myślicie o karach za śmiecenie na plażach?

21 września 2020
Autor tekstu: Ania Radke

Plaża jest wspólnym dobrem nas wszystkich, co nie oznacza wcale, że należy do nikogo. Każdy w równym stopniu powinien dbać o naturalne środowisko, przynajmniej nie pozostawiając po sobie śmieci. Podczas akcji sprzątania plaż na Półwyspie Helskim zebrano 918 kg śmieci, w tym odpadów z tworzyw sztucznych.

Plaża na Helu z toną śmieci

Wrześniowe sprzątanie helskiej plaży było finałem wspólnej akcji zorganizowanej przez firmy Procter & Gamble, Lidl Polska i Fundację Nasza Ziemia. Akcja terenowa „Polskie plaże bez plastiku” trwała dwa dni, jednak było to zwieńczenie promocji przeprowadzonej w sklepach Lidl Polska pomiędzy 17 a 30 sierpnia. Część dochodu ze sprzedaży produktów Procter & Gamble została przeznaczona właśnie na oczyszczenie plaż na półwyspie.

– Nie tylko chcemy żyć w czystym, pięknym otoczeniu, ale także chcemy zostawić Ziemię w lepszym stanie, niż jest ona dzisiaj, przyszłym pokoleniom – komentuje Małgorzata Mejer, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.

Śmieci zbierali wolontariusze Fundacji Nasza Ziemia oraz mieszkańcy miejscowości na Półwyspie Helskim. Podczas wydarzenia zwracano również uwagę na przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Gościem specjalnym była Kierowniczka Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu - dr Iwona Pawliczka Vel Pawlik. Specjalistka opowiedziała o zagrożeniach związanych z plastikowymi odpadami w morzach i oceanach.

- Plastikowe śmieci, które trafiają do środowiska naturalnego, w tym do morza, są ogromnym problemem - przede wszystkim dla zwierząt, które żyją w tym środowisku, stanowiąc dla nich śmiertelne pułapki. Są też źródłem kolejnego zanieczyszczenia, jakim jest mikroplastik, dużo groźniejszy i dużo bardziej podstępny, bo dostaje się do układu pokarmowego od najmniejszych do największych organizmów, w tym do naszych organizmów – mówi dr Iwona Pawliczka Vel Pawlik.

Łącznie wolontariuszom udało się zebrać prawie tonę odpadów z plaż i sąsiadujących z nimi terenów we Władysławowie, Jastarni oraz w Helu. W akcje zaangażowano między innymi nauczycieli i uczniów okolicznych szkół, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, harcerzy oraz samorządowców.

- W trakcie dwudniowej akcji na półwyspie helskim zebraliśmy prawie tonę odpadów - dokładnie 918 kilogramów. Pierwszego dnia we Władysławowie i Jastarni były to 533 kilogramy, dziś w Helu – 385 kilogramów – podsumowuje przedsięwzięcie Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia.

Źródło: WP

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy