Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > PKP ma poważną konkurencję. Wiemy, gdzie i za ile latają Polacy na trasach krajowych
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 15.11.2023 14:56

PKP ma poważną konkurencję. Wiemy, gdzie i za ile latają Polacy na trasach krajowych

sanolot
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Podróże koleją mają swoje walory, jednak kiedy w grę wchodzi wygoda i czas przejazdu, coraz więcej osób decyduje się na lot samolotem. Są jednak trasy, na których PKP nie musi obawiać się podniebnej konkurencji.

eSky.pl postanowiło wziąć pod lupę krajowe loty Polaków. Efekt analizy tegorocznych wyjazdów jest bardzo ciekawy. Okazuje się, że podróże samolotami mogą być nie tylko szybsze, ale również o wiele tańsze od tych oferowanych przez PKP Intercity.

Kraków-Warszawa hitem 2023 roku. Tak podróżowała prawie 1/5 osób

Z danych przedstawionych przez eSky.pl wynika, że bezapelacyjnie najpopularniejszą trasą krajową jest ta łącząca Kraków z Gdańskiem. Wybrało ją aż 19 proc. klientów eSky.pl podróżujących na trasach krajowych. Nietrudno się dziwić. Podróż pociągiem Pendolino zajmuje pięć godzin. W przypadku tańszego TLK lub Intercity trzeba się liczyć z minimum sześcioma godzinami spędzonymi w pociągu. Samolotem trasę tę pokonamy w godzinę i 10 minut.

Jak wygląda to cenowo? Średnia cena w jedną stronę wyniosła 192 zł, a podróż w dwie strony to wydatek na poziomie ok. 305 zł. Można więc przyznać, że ceny te są bardzo zbliżone do tych oferowanych przez PKP na połączenia Pendolino.

Podium uzupełniły trasy ze Szczecina do Warszawy i Krakowa. Wybierało je odpowiednio 13 i 12 proc. pasażerów. Trasa Szczecin-Kraków wiązała się z wydatkami na poziomie 175 zł w jedną stronę i 275 zł w przypadku połączenia tam i z powrotem. Za podróż w jedną stronę na trasie Szczecin-Warszawa trzeba było zapłacić aż 361 zł. W przypadku przelotu w dwie strony cena wzrastała do 647 zł. Pasażerowie mieli tu jednak tańszą opcję.

Modlin-Szczecin hitowym połączeniem Ryanaira

Szóste miejsce w zestawieniu najpopularniejszych tras krajowych zajęła ta ze Szczecina do Modlina. W wakacje takie połączenie oferował Ryanair. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ na tej trasie podróżowało aż 9 proc. wszystkich pasażerów lotów krajowych.

O sukcesie tej trasy bez wątpienia zdecydowały bardzo przystępne ceny. Średnia cena za bilet w jedną stronę wyniosła jedynie 89 zł. Za podróż tam i z powrotem klienci płacili średnio 163 zł. Nietrudno więc ukryć, że dla osób latających z Warszawy było to bardzo atrakcyjne rozwiązanie i znacznie tańsze niż lot z Lotniska Chopina. Podróże z Ryanairem były również tańsze od połączeń kolejowych.

Najtańszy lot krajowy? Niespodziewany zwycięzca

Choć ceny lotów z Modlina były bardzo atrakcyjne, to inna grupa podróżnych mogła latać jeszcze taniej. Zaledwie 69 zł wyniosła średnia cena lotów w jedną stronę między Wrocławiem a Olsztynem. Lot w dwie strony kosztował średnio 126 zł. Dodajmy, że trasa ta również była realizowana za sprawą Ryanaira.

Na przeciwnym biegunie znalazły się podróże na trasie Wrocław-Rzeszów. Tutaj podróż w obie strony kosztowała aż 705 zł. Biorąc pod uwagę podróż w jedną stronę, niekwestionowanie najdroższe były loty z Katowic i Gdańska do Poznania. Za bilet trzeba było zapłacić średnio 530 zł. W każdym z tych trzech przypadków konkurencją nie musi przejmować się PKP Intercity.