Turysci.pl
PKP duże zmiany

Fot. Flickr Janusz Jakubowski CC BY-SA 2.0

Na tysiące Polaków czekają duże zmiany w PKP. Wszystko za sprawą kilku inwestycji

10 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

PKP wydała ponad 30 milionów złotych na inwestycje dotyczące modernizacji torów. Wydatek ten jest częścią Krajowego Programu Kolejowego. Dzięki prowadzonym pracom tysiące Polaków ma podróżować dużo szybciej pociągami, kt&oacute

PKP twierdzi, że w związku z modernizacją torów Polacy mogą być spokojni. Dzięki pracom mają powstać pierwsze w Polsce linie dużych prędkości, w efekcie czego podróż z Warszawy do Krakowa ma trwać krócej niż 2 godziny. Trasa ta umożliwi też szybkie przemieszczanie się ze stolicy na Śląsk. Kolejarze uważają, że modernizacja postępuje odpowiednio, a opóźnienie dotyczy zaledwie 20 procent inwestycji. Media wskazują jednak pewien problem.

PKP obecnie zajmuje się mordenizacją wielu torów, co ma wpłynąć na podwyższenie standardów podróży krajowych. Centralna Magistrala Kolejowa, czyli szybka trasa jest poddawana stopniowej modernizacji już od lat 90. Prace dotyczą także trasy Warszawa-Poznań. Te natomiast rozpoczęły się już w 2017 roku. Pierwotne założenia zakładały zakończenie renowacji już w tym roku. Okazuje się, że prawdopodobnie potrwają jednak do jesieni 2021 roku.

PKP ocenia koniec modernizacji na 2023 rok

Prezes PKP Ireneusz Merchel - zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Dziennik Gazetę Prawną - utrzymuje, że "trudno mówić o wielkich opóźnieniach w realizacji programu". Ma o tym świadczyć fakt, że opóźnionych jest jedynie 20 procent inwesycji. Media wskazują, że w wypowiedzi kolejarzy jest pewien problem, ponieważ opóźnienie dotyczy kluczowych inwestycji.

- To ponad 40 proc. środków, które zapisano w tym wartym 75,5 mld zł planie. Według prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela nie ma groźby, że nie uda się wydać całej kwoty w zakładanym terminie, czyli do końca 2023 r. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zaznacza natomiast, że w kwestii KPK rząd nie powiedział ostatniego słowa i nie jest wykluczone, iż dorzucone zostaną pieniądze na dodatkowe przedsięwzięcia - treść artykułu, który opublikował Dziennik Gazeta Prawna, cytuje RMF24.

Zgodnie z zapewnieniami PKP po ukończeniu modernizacji pasażerowie z Warszawy będą mogli dojechać do Krakowa w czasie krótszym niż 2 godziny. Wszystko dzięki pierwszej linii dużych prędkości. Prace dotyczą także połączenia Warszawa-Poznań i te najprawdopodobniej nie będą ukończone - jak zakładano początkowo - w tym roku. Tysiące Polaków może czekać duża zmiana. Kiedy? PKP uważa, że modernizacja skończy się w 2023 roku. Media wskazują jednak problem opóźnień, które dotyczą najważniejszych inwestycji. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o prawdziwej pladze w Świnoujściu.

Źródło: RMF24

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >