Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Piorun uderzył w samolot lecący z Warszawy. Na pokładzie byli Polacy
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 17.04.2024 10:38

Piorun uderzył w samolot lecący z Warszawy. Na pokładzie byli Polacy

PLL LOT
Fot. EastNews/Agencja SE PAWEL JASKOLKA

W poniedziałek nad Polską pojawiły się ulewne deszcze i burze z piorunami. Pogoda wielu podróżnym pokrzyżowała plany. Z kolei samolot PLL LOT lecący z Warszawy do Szczecina napotkał niebezpieczeństwo. W maszynę uderzył nagle piorun. Wylądowanie na lotnisku docelowym okazało się niemożliwe. Pasażerów zaskoczyła decyzja, jaką podjęli piloci.

Piorun uderzył w samolot PLL LOT. Polacy lecieli z Warszawy

Felerny lot przytrafił się pasażerom, którzy wieczorem, 15 kwietnia znaleźli się na pokładzie samolotu LOT. Zmierzali z Warszawy do Szczecina i zupełnie nie zdawali sobie sprawy, że czeka ich znacznie dłuższa podróż.

Gdy maszyna znajdowała się niedaleko lotniska docelowego, w kadłub uderzył piorun. Piloci natychmiast podjęli decyzję o zawróceniu do stolicy Polski. “Wiosna, ach to ty! Przechodzący nad Szczecinek front burzowy i uderzenie pioruna spowodowały, że rejs LO3935 wraca do Warszawy” - napisał na platformie X rzecznik prasowy PLL LOT, Krzysztof Moczulski. 

Przerażenie na pokładzie. Pasażerowie dolecieli do Szczecina z opóźnieniem

Na szczęście na pokładzie samolotu żaden z pasażerów nie ucierpiał. Niewątpliwie jednak cała sytuacja musiała wywołać niepokój. Dodatkowo niektórym nagły powrót do Warszawy z pewnością pokrzyżował plany. Najważniejsze jednak, że mimo komplikacji wszyscy byli bezpieczni.

O incydencie napisali także Lubuscy Łowcy Burz na Facebooku. Nie trzeba było długo czekać na komentarze użytkowników. Niektórzy stwierdzili, że decyzja pilotów była zbyt pochopna, inni, że nie mogli postąpić inaczej. “W lotnictwie nie ma miejsca na przymykanie oka na reguły (...). Są twarde procedury, których się przestrzega - m.in. dzięki temu, to najbezpieczniejszy środek transportu” - stwierdził jeden z internautów. 

Opóźniony lot przez burzę

Nie ma nic gorszego niż długie opóźnienie lotu bądź jego odwołanie. Najczęściej przyczyną tego są bardzo niekorzystne warunki pogodowe, w tym burza z piorunami. Taka nadzwyczajna okoliczność zwalnia linię lotniczą z odszkodowania dla pasażerów. Może się tak zdarzyć, że burza będzie na tyle silna, że start samolotu będzie całkiem zagrożony.

Ryzyko uderzenia pioruna w maszynę może się okazać spore. Wprawdzie nowoczesne samoloty są konstruowane w taki sposób, by świetnie radziły sobie z wiatrem, deszczem i burzą. Są jednak przypadki, że uderzenie pioruna prowadzi do uszkodzenia niektórych systemów na pokładzie.
 

Źródło: X, Facebook