Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Pierwsze oblężenie Stobnicy". Kontrowersyjny zamek zaprasza turystów
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 18.04.2024 16:33

"Pierwsze oblężenie Stobnicy". Kontrowersyjny zamek zaprasza turystów

Zamek w Stobnicy
Fot. Shutterstock/Dyzioski

Przez długi czas wzbudzał wiele kontrowersji. Nietypowy zamek na wodzie w Stobnicy miał przyciągnąć prawdziwe tłumy zwiedzających. Oficjalne otwarcie zdawało się jednak nie nadchodzić. Wybudowany obiekt na skraju Puszczy Noteckiej w obszarze Natura 2000, ponownie wraca na języki.

Choć nie jest jeszcze w pełni ukończony, to już przygotowuje się na pierwszych turystów. Informacja, jaka pojawiła się na oficjalnej stronie atrakcji, niektórych może wprost zaskoczyć. 

Kontrowersyjny zamek w Stobnicy

Słynny zamek jeszcze zanim jego budowa dobiegła końca, wywołał niemałe zamieszanie. Prace ruszyły już w 2015 roku, a w 2018 roku pojawiły się w sieci pierwsze zdjęcia olbrzymiej bryły. Ekolodzy jednak od początku byli przeciwni budowie. Dlaczego? Obiekt powstał na obszarze Natura 2000, wznosząc się na skraju Puszczy Noteckiej.

Sprawą zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne, a następnie prokuratura. Budowa została wstrzymana, a w 2021 roku pozwolenie, by powstał tam obiekt, uznano za całkowicie nieważne. W lutym 2022 roku sąd uchylił decyzję wydaną przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i wznowiono prace. Przez długi czas nikt nie wiedział, czy zamek w ogóle doczeka się otwarcia i czy będzie dostępny dla zwiedzających. 

Ogłoszenie zamku w Stobnicy. Atrakcja jest gotowa na turystów?

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej obiektu, “pierwsze oblężenie Stobnicy” zaplanowano na 11 i 12 maja. W te dni ma odbyć się “rycerska” impreza, podczas której nie zabraknie atrakcji. W programie przewidziano m.in. wystawę machin oblężniczych, a także “pokazów strzelania z trebusza, perriera i kuszy wałowej”.

Rodziny z dziećmi także się tam odnajdą. Najmłodsi, ale i dorośli będą mogli skorzystać z jazdy konnej czy wziąć udział w “celebracji rycerskich tradycji”. Nie zabraknie też ogniska i interaktywnych zabaw. Wstęp będzie możliwy za opłatą. Normalne bilety w cenie od 60 do 85 złotych, z kolei ulgowe od 50 do 65 złotych, w zależności, kiedy zostaną zakupione.

Leśna Ścieżka Edukacyjna w Stobnicy

Do czasu wydarzenia, turyści mogą skorzystać z atrakcji, która znajduje się poza murami zamku. To Leśna Ścieżka Edukacyjna, która prowadzi przez las, nadbrzeże oraz tereny przyzamkowe. Można znaleźć tam ciekawe materiały edukacyjne, które przybliżą temat całego obiektu, w tym oczywiście zamku.