Turysci.pl
pieniądze losy bonu

pixabay/icsilviu

Właśnie teraz ważą się losy bonu turystycznego. Będzie przełom?

18 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Pieniądze w ramach bonu turystycznego mają skłonić polskie rodziny do spędzenia urlopu w ojczyźnie podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego. Forma dofinansowania jednak była już kilkakrotnie zmieniana. Pomysł PiS ma na celu wsparcie Polaków oraz gos

Pieniądze, które w ramach bonu turystycznego mają być przekazane polskim rodzinom, to jeden z najnowszych pomysłów PiS. W jak najszybsze wprowadzenie dofinansowania zaangażował się nawet prezydent Andrzej Duda, który niedawno wspomniał o świadczeniu podczas swojej kampanii. Do tej pory jednak losy bonu wciąż były niejasne, a projekt kilkakrotnie ulegał zmianom. Teraz może dojść do przełomu w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego.

Pieniądze mają być przekazane polskim rodzinom w formie Polskiego Bonu Turystycznego, który będzie mógł być przeznaczony na usługi turystyczne w naszym kraju. Zgodnie z najnowszym projektem świadczenia mają wynieść po 500 złotych na każde dziecko. Wcześniej mówiono o bonie wartym 1000 złotych, który otrzymać miałyby osoby zarabiające nie więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Dofinansowanie miało mieć charakter czasowy i obejmować okres 2 lat. Nowy prezydencki projekt trafił właśnie do sejmu.

Pieniądze na wakacje: co dalej z bonem turystycznym?

Pieniądze na bony turystyczne, jak zapowiadano wcześniej, miały być w 90 procentach finansowane z budżetu państwa, natomiast w 10 procentach przez pracodawcę. Ich wartość miała wynosić 1000 złotych, a liczyć na nie mógł każdy zarabiający nie więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Prezydent Andrzej Duda ogłosił jednak inną formę świadczenia. Najnowszy projekt Polskiego Bonu Turystycznego uwzględnia przyznawanie dofinansowania o wysokości 500 złotych każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego, niezależnie od poziomu dochodów. Skorzystać z niego ma 6 mln dzieci. 

Pieniądze w ramach bonu turystycznego będzie można zrealizować do 2021 roku, jak zapowiedział prezydent. Aby uzyskać potrzebne świadczenia, trzeba będzie zarejestrować się na platformie usług elektronicznych ZUS. Dofinansowanie będzie przyznawane po weryfikacji podania i wypłacane w całości przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowy projekt prezydencki Polskiego Bonu Turystycznego trafił już do sejmu. Jutro tj. 19 czerwca 2020 roku zająć się nim mają politycy.

Pieniądze, które polskie rodziny uzyskają w ramach świadczeń bonu turystycznego, będą mogły zostać przeznaczone na usługi turystyczne w kraju. Jeszcze niedawno wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zaproponował, aby dofinansowanie mogło pokrywać noclegu, przejazdu z przewoźnikiem czy spływu kajakowego. Zgodnie z projektem bonu nie będzie można sprzedać i będzie on dedykowany. Każdy rodzic ma otrzymać kod swojego bonu, który będzie zarejestrowany w ZUS. Będzie on sprawdzany po wejściu na obiekt turystyczny. Płatność w ciągu kilkunastu dni ma pojawiać się na koncie poszczególnych obiektów.

Źródło: Onet

Źródło: Onet

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >