Najsilniejszy paszport na świecieflickr.com/Jakub T. Jankiewicz/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Polski paszport jednym z najsilniejszych na świecie? Jest nowy ranking. Jesteśmy coraz wyżej na liście

Polski paszport jest lepszy, niż wielu się wydaje. Serwis Passport Index przygotował nowy ranking najsilniejszych paszportów świata. Czynnikiem decydującym o sile była liczba krajów, do których można wjechać bez wizy poprzez okazanie paszportu danego państwa. Nie zabrakło polskiego dokumentu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Który paszport jest najsilniejszy na świecie
  • Jakie miejsce zajął polski dokument
  • Co miało wpływ na pozycję w rankingu

Paszport Rzeczpospolitej Polskiej znalazł się wśród najsilniejszych paszportów świata. Passport Index zaktualizował ranking, który zmienił się w porównaniu do zestawienia z października 2020 roku.

Polski paszport w prestiżowym rankingu

Jeszcze trzy miesiące temu najsilniejszy paszport wydawała Nowa Zelandia. Dokument z tego państwa umożliwiał bezwizową podróż do 129 państw na całym świecie. Teraz kraj ten spadł na trzecie miejsce. Na pozycję lidera wysunęły się Niemcy z 134 państwami, do których można polecieć bez wizy.

Serwis Passport Index aktualizuje swoje zestawienie w czasie rzeczywistym z powodu licznych zmian w ruchu międzynarodowym, nowych obostrzeń oraz ciągle ewoluującego systemu wizowego. Wpływ na pozycję w rankingu mają też takie kwestie jak mobilności, wymagania wizowe, elektroniczne zezwolenie na podróż i światowy wynik otwartości.

Szczególnie wyróżnione zostały pierwsze pozycje w rankingu. Są to: Niemcy (134 państwa bez wizy), Szwecja (133 państwa bez wizy), Finlandia (133 państwa bez wizy), Hiszpania (133 państwa bez wizy), Dania (132 państwa bez wizy), Norwegia (132 państwa bez wizy), Szwajcaria (132 państwa bez wizy), Nowa Zelandia (132 państwa bez wizy), Holandia (131 państw bez wizy) i Francja (131 państw bez wizy).

Ewakuują setki ludzi, zagrożenie jest ogromne. Zdecydownie odradzamy podróż, wulkan niebawem wybuchnieEwakuują setki ludzi, zagrożenie jest ogromne. Zdecydownie odradzamy podróż, wulkan niebawem wybuchnieCzytaj dalej

Na ostatniej pozycji łącznie pojawiło się więcej państw. Oprócz Holandii i Francji, 131 państw bez wizy mogą odwiedzić również osoby z takich miejsc jak Portugalia, Austria, Luksemburg, Włochy, Grecja, Irlandia oraz Wielka Brytania.

Polska w rankingu znalazła się na miejscu piątym. Okazując polski dokument bez wizy, można odwiedzić 130 państw. Takie same możliwości zapewniają dokumenty z Belgii, Litwy, Węgier, Japonii i Korei Południowej.

Wynik polskiego dokumentu jest bardzo dobry, tym bardziej jeśli porównamy go z liczbami państw, do których wizy wciąż potrzebujemy. Wizę "on arrival", czyli zakupioną po przylocie, potrzebujemy w 36 państwach. Z kolei wizy w paszporcie potrzebujemy w przypadku 68 krajów.

Coraz więcej państw zdejmuje obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Jeszcze niedawno na taki krok zdecydowały się Stany Zjednoczone. Polacy przez wiele lat walczyli o łatwiejsze podróże za ocean. Umożliwiło to nam zobaczenie niesamowitych miejsc. Pisaliśmy o tym tutaj.

Ranking uwydatnił również, które paszporty są najsłabsze. Na dole zestawienia znalazły się: Erytrea (40 państw bez wizy), Birma (40 państw bez wizy), Terytoria palestyńskie (36 państw bez wizy), Pakistan (36 państw bez wizy), Iran (36 państw bez wizy), Jemen (35 państw bez wizy), Somalia (33 państwa bez wizy), Syria (33 państwa bez wizy), Afganistan (30 państw bez wizy) oraz Irak (30 państw bez wizy).

Na początku tego roku przygotowano inny ranking związany z turystyką. Serwis Airline Ratings przygotował zestawienie najbezpieczniejszych linii lotniczych. Tym razem wzięto pod uwagę także pandemię koronawirusa.Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Paszport Nowej Zelandii

Paszport Nowej Zelandii, fot. pixabay.com/astize

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Onet

Następny artykuł