Turysci.pl > Na topie > Pasażerowie koczują na Lotnisku Chopina. Odmówili opuszczenia samolotu
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 16.06.2023 12:40

Pasażerowie koczują na Lotnisku Chopina. Odmówili opuszczenia samolotu

Lotnisko Chopina
Fot. Turyści.pl

Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce, który rocznie obsługuje kilkanaście milionów pasażerów z całego świata. Jednak w czwartek grupa podróżnych z RPA odmówiła opuszczenia samolotu.

W piątek 16 czerwca na profilu Straży Granicznej na Twitterze pojawił się nietypowy komunikat. Z informacji przekazanych przez funkcjonariuszy wynika, że grupa obywateli RPA, która przyleciała na Lotnisko Chopina w czwartek 15 czerwca, odmówiła opuszczenia pokładu i czeka na nim na odlot.

Nie chcieli wyjść z samolotu na Lotnisku Chopina. Mieli ważny powód

W czwartek na Lotnisku Chopina wylądował samolot z prezydentem RPA, a także jego delegacją. Głowa państwa 15 czerwca odwiedził Polskę, a następnie drugim samolotem odleciała do Kijowa. 

Na warszawskim lotnisku została jednak druga maszyna, której pasażerowie (blisko 100 osób) nie zdecydowali się na opuszczenie pokładu. Jak wyjaśniła Straż Graniczna, powodem takiego zachowania jest broń.

Zostali w samolocie, bo nie mają zezwolenia na wwóz broni

W komunikacie SG wyjaśniło, że członkowie delegacji nie otrzymali zgody na wwóz broni do naszego kraju. Funkcjonariusze dodali, że pasażerowie mogli opuścić samolot, ale bez nielegalnych przedmiotów. Ci jednak nie skorzystali z takiej możliwości i na pokładzie czekają na kontynuowanie podróży.

 "Pasażerowie podjęli decyzję o pozostaniu na pokładzie samolotu do czasu kontynuacji lotu. Załoga samolotu została odprawiona przez funkcjonariuszy SG i udała się na odpoczynek" – wyjaśniła Straż Graniczna w komunikacie.

Delegacja RPA jeszcze w piątek powinna wystartować z Lotniska Chopina

W rozmowie z dziennikarzami Radia ZET rzeczniczka Lotniska Anna Dermont poinformowała, że pasażerom regularnie dostarczane są napoje i jedzenie. Jednak nie mają oni prawa opuszczać pokładu.

Maszyna utknęła na Lotnisku Chopina, ponieważ pilotom skończył się czas pracy, przez co musieli udać się na spoczynek. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeszcze w piątek po południu maszyna z pasażerami powinna ruszyć w dalszą podróż.