Turysci.pl Świat Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu
Wikipedia/ Kazimierz Mendlik/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu

27 stycznia 2021
Autor tekstu: Patryk Korzec

Wiadomość o zamknięciu Roztoczańskiego Parku Narodowego pojawiła się na jego oficjalnej stronie internetowej. Spowodowane jest to potencjalnym niebezpieczeństwem spadnięcia zalegającego na gałęziach śniegu.

Informujemy, że w związku z wystąpieniem intensywnych opadów mokrego śniegu, powodującego okiść zagrażającą śniegołomami w drzewostanie, teren parku zostaje zamknięty dla zwiedzających do odwołania – czytamy na wielkim, żółtym banerze, opublikowanym na samym szczycie strony roztoczanskipn.pl.

Wszyscy turyści, którzy w najbliższym czasie planują odwiedzenie RPN, proszeni są najpierw o odwiedzenie powyższej strony . Należy upewnić się, że zakaz nadal obowiązuje, a jeśli tak jest, przełożenie swojej wyprawy na inny termin .

Wszystko wywołały intensywne opady mokrego śniegu, który obecnie zalega na gałęziach. Władze Parku obawiają się, że może on spaść na turystę idącego szlakiem i doprowadzić do tragedii.

Nie chcemy narażać ludzi na niebezpieczeństwo, stąd taki komunikat. Jutro, pojutrze powinien zostać zniesiony. Ale zanim się ktoś do nas wybierze na spacer czy narty powinien sprawdzić komunikaty na naszej stronie roztoczanskipn.pl – cytuje zastępcę dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego, Tadeusza Grabiowskiego, Dziennik Wschodni.

„Okiść zagrażająca śniegołomami" to fachowe określenie zjawiska zalegania śniegu w koronach drzew, pod naporem którego łamią się gałęzie, a nawet wywracają drzewa. W takiej sytuacji przebywanie na szlaku turystycznym doprowadzić może do przygniecenia przez konar. Krzywdę wyrządzić może również sam spadający śnieg, ciężki od wilgoci .

No i doczekaliśmy się. Zaczęło się wczorajszej nocy i trochę nas zasypało. Ale prawda jest taka, że każdy opad jest...

Opublikowany przez Paweł Marczakowski - fotografia przyrodnicza Wtorek, 26 stycznia 2021

Choć opady białego puchu w ostatnich dniach na terenie Parku były wyjątkowo intensywne, pracownicy RPN zauważają, że i tak nie były rekordowe. Jak informuje Dziennik Wschodni, tegorocznej zimie daleko do średniej wieloletniej. Obecną sytuację na zdjęciach przedstawił Paweł Marczakowski na swoim profilu na Facebooku.

No i doczekaliśmy się. Zaczęło się wczorajszej nocy i trochę nas zasypało. Ale prawda jest taka, że każdy opad jest zbawienny bo na Roztoczu i w RPN jest wyraźny deficyt wody. Może ten śnieg chociaż trochę poprawi sytuację. Niestety ucierpiało trochę drzew, które zostały złamane pod naporem dużej ilości mokrego śniegu. Wpadłem dosłownie na chwilę do lasu i musiałem szybko uciekać aby nie kusić losu i nie oberwać gałęzią lub konarem – czytamy pod przepięknymi zdjęciami.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Roztoczański Park Narodowy/Dziennik Wschodni

Obserwuj nas w
autor
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy