Turysci.pl
park narodowy bez sportowców

Fot. pixabay.com/ rottonara

Cofnęli zgody w ostatniej chwili. Polski Park Narodowy podjął decyzję, nie każdemu się spodoba

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Park narodowy jest miejsce, które chętnie odwiedzają turyści. Oprócz klasycznych spacerów można uprawiać w nim sport, taki jak bieganie czy jazda rowerem. W tym roku zapadła decyzja o odwołaniu wielu imprez, chociaż mogłyby się z powo

Park narodowy w Karkonoszach miał być miejscem dla wielu imprez sportowo-rekreacyjnych. Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego wysłał pismo do wszystkich organizatorów, w którym odwołał zgodę na organizację wydarzeń. Wszyscy są oburzeni i wskazują na brak realnych przeszkód w organizacji, a także niechęć do rozmowy o innych rozwiązaniach.

Park narodowy nie będzie miejscem imprez sportowych

- Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego odwołuje wszystkie dotychczas wydane zgody na zaplanowane imprezy rekreacyjno-sportowe odbywające się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego do końca 2020 r. Decyzja ma na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i tym samym utrzymania bezpieczeństwa zdrowotnego na poziomie społecznie akceptowalnym. Dalsze decyzje w sprawie organizacji imprez będą wydawane stosownie do obowiązujących wytycznych sanitarnych, stanu zagrożenia epidemiologicznego – napisano w liście do organizatorów, który ujawniła Gazeta Wyborcza.

Dyrektor Karkonoskiego P.N. tłumaczy swoją decyzję tym, że wszelkie zgody były wydane w pierwszym kwartale tego roku, kiedy jeszcze nie występowało zagrożenie epidemiczne. W marcu zmieniły się przepisy, a pomimo łagodzenia restrykcji nadal trzeba się liczyć z wieloma zakazami. Obecnie w imprezie może uczestniczyć 150 osób, a w maratonach zwykle bierze udział o wiele więcej biegaczy. Dodatkowym problemem wskazanym przez Raja jest transgraniczny charakter wielu wydarzeń, na co strona czeska nie patrzy przychylnym okiem.

Organizatorzy są wściekli

-Decyzję przyjęliśmy z dużym zdziwieniem i niepokojem. Tym bardziej że zarówno rząd, lokalne samorządy, jak i gestorzy branży turystycznej robią wszystko w celu ożywienia turystyki oraz zminimalizowania skutków pandemii – napisała w sieci Joanna Łączkowska-Jęcek organizująca "3xŚnieżka=1x MontBlanc".

Robert Gudowski, organizator Maratonu Karkonoskiego jest niezadowolony z tego, że odwołano mu wszystkie imprezy, które zaplanował na ten rok. Wskazał też, że w innych parkach narodowych, np. Tatrzańskim, Magurskim, Gór Stołowych czy Wigierskim imprezy się odbywają. Lokalne władze starają się pomóc organizatorom imprez, ponieważ zależy im na przyjeździe wielu turystów. Burmistrz Karpacza stał się mediatorem pomiędzy dyrektorem parku a osobami odpowiedzialnymi za wydarzenia sportowe.

Andrzej Raj zmienił swoje stanowisko i twierdzi, że starał się nawiązać współpracę z niezadowolonymi organizatorami. Ci jednak twierdzą, że nie otrzymali możliwości dyskusji na temat wydarzeń w tym roku, a jedynie tych przyszłorocznych. Na odwołaniu imprez wiele stracą. Setki uczestników wpłacają określoną kwotę, by móc wystartować w danym maratonie. Przy kilku odwołanych wydarzeniach straty będą ogromne, przy braku jakiegokolwiek zysku. Sami zawodnicy również są niezadowoleni, ponieważ do startów długo się przygotowywali.

źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >