W Polsce znajduje się większa część międzynarodowego parku. "Obraz malowany za pomocą roślin"
Park Mużakowski rozciąga się po obu stronach rzeki Nysa Łużycka, a tym samym po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. To największy park w stylu angielskim na terenie Polski. W pobliżu znajduje się polska miejscowość Łęknica, a po niemieckiej stronie Mużaków, od którego pochodzi nazwa. Całkowity obszar parku to 728 hektarów, z czego 552 leży w granicach naszego kraju.
Park Mużakowski upiększało wiele osób
Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który wiele podróżował. Zachwyciły go parki krajobrazowe w Anglii, więc gdy odziedziczył po ojcu posiadłość w Muskau (Mużaków), postanowił utworzyc tam swoje niezwykłe dzieło. W 1815 r. Pückler wydał list otwarty do mieszkańców Muskau, w którym prosił o pomoc w zakładaniu parku przypałacowego w stylu angielskim. Przez kolejnych 30 lat przemodelowano teren, wybudowano mosty przez Nysę, nasadzono tysiące drzew i krzewów, a całość świetnie komponuje się z doliną rzeki.
Prace w ogromnym parku oraz kolejne podróże wyczerpały możliwości finansowe księcia, więc sprzedał posiadłość. Kupił go książę Fryderyk Niderlandzki, który kontynuował prace związane z tworzeniem parku. Część budynków została przebudowana, a we wschodniej części parku powstało arboretum, w którym znajduje się prawie 3000 gatunków roślin drzewiastych i krzewiastych. Prace trwały aż do śmierci Fryderyka, lecz park nadal pozostawał nieukończony.
12 polski obiekt na liście UNESCO
Pod koniec XIX wieku przejęła go rodzina von Arnim, która kontynuowała dzieło poprzedników, lecz w 1945 r. została wysiedlona z Muskau. Wojna zniszczyła wiele budynków, zostały wysadzone mosty łączące oba brzegi Nysy Łużyckiej. Na początku XXI wieku odbudowano dwa z nich: Most Podwójny i Most Angielski oraz poddano renowacji Most Arkadowy. 2 lipca Park Mużakowski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ( obiekty znów sa otwarte, o czym pisaliśmy tutaj ). Piękne zdjęcia udostępniła użytkowniczka Instagrama barbarabiskup.
Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl .
źródło: Onet