Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Paraliż tuż przed wakacjami. Lotniska zmuszone do odwoływania i opóźnienia lotów
Natalia Księżak
Natalia Księżak 05.06.2023 10:04

Paraliż tuż przed wakacjami. Lotniska zmuszone do odwoływania i opóźnienia lotów

Samolot (zdjęcie poglądowe)
fot. Klaudia Zawistowska/Turyści.pl

Związki zawodowe we Francji przygotowują się do strajku. Wystąpienia przeciwko reformie emerytalnej w całym kraju planowane są na 6 czerwca. Możemy spodziewać się sporych  opóźnień lub odwołanych lotów w całej Europie.

Francuski dziennik Le Figaro określił 6 czerwca jako “wielki dzień strajków”. Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego już zwróciła się do linii lotniczych o odwołanie lotów. Zdecydowanie namiesza to w siatce połączeń Air France czy Ryanair.

To nie koniec strajków we Francji

To nie pierwszy tego typu przypadek. Tylko od marca do kwietnia, strajki w tym kraju dotknęły ponad 10 mln pasażerów. Szef Ryanaira wystosował niedawno petycję skierowaną do Unii Europejskiej.

Prośba, pod którą podpisało się ponad milion osób, dotyczy ochrony lotów z terytorium Francji w przypadku zamieszek i niepokojów społecznych.

Odwołany nawet co piąty lot

Mimo niezadowolenia przewoźników i rozczarowania pasażerów, Francuska Konfederacja Pracy nadal zapowiada protesty.

- Zjednoczeni i zdeterminowani walczmy o wycofanie reformy i postęp społeczny. Zorganizujmy wszędzie strajki i demonstracje 6 czerwca - podkreśliła Marylise Leon w rozmowie z Le Figaro.
 

Jak podało DGAC, największe problemy będą mieli pasażerowie podróżujący z  lotnisk w Paryżu, Lyonie, Marsylii, Nicei, Tuluzie, Bordeaux i Nantes. Z tych portów odwołano już co piąty lot. Strajk nie dotyczy jednak lotniska Paryż-Roissy-Charles-de-Gaulle.

"Wielki dzień strajków" również na kolei

Problemy spotkają również turystów, którzy planują tego dnia podróże pociągiem. Duże opóźnienia spodziewane są także w ruchu kolejowym. Nie wiadomo jeszcze, czy strajki zakończą się 6 czerwca, czy zostaną przedłużone o kolejne dni.

Mimo, iż pasażerowie są wściekli, to sami Francuzi popierają protesty związane z podniesieniem wieku emerytalnego w kraju do 64 roku życia.  Według sondażu przeprowadzonego przez dziennik "Le Figaro" strajki popiera aż 65 proc. obywateli.