Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Papieska pieczęć znaleziona w lesie. Niecodzienne odkrycie poszukiwacza skarbów
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 30.04.2024 19:42

Papieska pieczęć znaleziona w lesie. Niecodzienne odkrycie poszukiwacza skarbów

Papieska pieczęć
Fot. canva,Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Spędzając wakacje nad Bałtykiem, często można spotkać osoby, przemierzające plaże, z charakterystycznymi urządzeniami do wykrywania metalu. Takie hobby lub czasami sposób na zarobek praktykuje dużo więcej osób, nie tylko w warunkach nadmorskich. Przedmioty, które można w ten sposób znaleźć, potrafią mocno zaskoczyć. Przekonał się o tym poszukiwacz skarbów, który w Siennicy Różanej w województwie lubelskim natrafił na przedmiot z połowy XVIII wieku. 

Przypadkowe znalezisko

Pan Wojciech Werus, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica" z Izbicy, planował w lesie nieopodal Krasnegostawu szukać pamiątek z czasów I wojny światowej. Jego zdziwienie było tym większe, gdy szybko natrafił na dużo starszy przedmiot. - Na znalezisko trafiłem przypadkowo w niedzielę rano, tuż po rozpoczęciu poszukiwań. To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali. Przedmiot znajdował się 10, 15 centymetrów pod ziemią. Na początku nie wiedziałem, co znalazłem – tłumaczy Wojciech Werus, cytowany przez tvn24.pl.

Mowa o XVIII-wiecznej ołowianej bulli papieskiej. To nic innego jak dawna dwustronna pieczęć w kształcie medalionu. Stolica Apostolska za pomocą bulli, dołączonej do pergaminowego dokumentu za pomocą sznurka, podpisywała swoje listy i decyzje.  Odkryty przedmiot pochodzi z lat 1740-1758. To na ten okres przypadał pontyfikat papieża Benedykta XIV, który wydał te bulle. Pieczęć wykonana ma średnicę ok. 3,8 cm, grubość ok. 0,5 cm i waży 62 gramy. Na awersie widoczne są wizerunki świętych Piotra i Pawła oraz krzyż, na rewersie imię papieża Benedykta XIV. 

Pieczęć jest w dobrym stanie

Werus przekazał zabytek do urzędu konserwatorskiego wraz z informacjami o miejscu jego znalezienia. Pieczęć jest zachowana w dobrym stanie, przekazali przedstawiciele chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Odkrycie przedmiotu tego typu ponoć nie zdarzyło się wcześniej w tej części Polski. Decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków bulla zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Ma prędko trafić na ekspozycje stałą tej instytucji.

Nie pierwsze cenne odkrycie

Poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica" mogą pochwalić się innymi cennymi przedmiotami znalezionymi podczas swoich eskapad. Wcześniej w ich ręce trafiły wczesnośredniowieczne toporki oraz sztylet z epoki brązu. Ich celem przede wszystkim jest poszukiwanie zabytków z początku XX wieku, których w okolicach Krasnegostawu jest naprawdę dużo.

- Działamy głównie na podstawie raportów carskiej armii, dzięki którym możemy podążać jej śladami i poszukujemy przedmiotów związanych z I wojną światową. Tutaj przechodził front, trwały intensywne walki, więc śladów z tego okresu jest bardzo dużo – wyjaśnia Werus.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj więcej: Tak za darmo unikniesz środkowego fotela w Ryanairze. Banalnie prosty sposób

Paryż i Wenecja w centrum Polski. Wiedzieliście o tych miejscach?
Polskie kopie zagranicznych miast
Europejskie miasta takie jak Paryż, Rzym, czy Wenecja to miejsca, które od lat przyciągają miliony turystów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że aby je odwiedzić nie trzeba dalekich podróży zagranicę, ponieważ dobrze znane nazwy popularnych turystycznych kierunków czekają tuż za rogiem. Zebraliśmy dla Was przykłady polskich miast, które niejednego turystę mogą wprowadzić w zakłopotanie. Historia nazw polskich miast i wsi potrafi być nieraz naprawdę złożona. Język polski w tej kwestii bywa bardzo plastyczny i oddaje wiele różnych aspektów na przykład historycznych, czy geograficznych. Czasami jednak można odnieść wrażenie, że Polacy przy tworzeniu niektórych nazw postanowili poszukać inspiracji u sąsiadów. 
Czytaj dalej
Do tych zagranicznych miejsc dojedziesz pociągiem. Lista jest naprawdę długa
Wnętrze pociągu
Perspektywa lotu samolotem, dla niektórych wiąże się z lękiem, a innych wręcz paraliżuje. Co zrobić, gdy chcemy wyjechać na zagraniczne wakacje, unikając podróży lotniczych? Sprawdziliśmy, dokąd można pojechać pociągiem z Polski. Wybór kolei to atrakcyjna oferta wobec stosunkowo drogich połączeń lotniczych. Wydaje się to również wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do połączeń autobusowych. Na potrzeby tego krótkiego przewodnika sprawdziliśmy, do jakich zagranicznych  miast dojedziemy, bez przesiadek, wsiadając do pociągu w Polsce.
Czytaj dalej