Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Oto najlepsze miasto do życia w Polsce. Najnowszy ranking nie pozostawia złudzeń
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 03.04.2024 18:38

Oto najlepsze miasto do życia w Polsce. Najnowszy ranking nie pozostawia złudzeń

Olsztyn
Fot. JSep/Shutterstock

Portal Businessinsider.pl sporządził ranking najlepszych miast do życia w Polsce. Ku zaskoczeniu, to nie Warszawa czy Kraków znajdują się na podium. Miejsce pierwsze jest dla wielu osób szokujące.

W rankingu wzięto pod uwagę ważne do życia aspekty. Wiemy także, które miasta wypadły nie najlepiej.
 

Ranking najlepszych miast do życia w Polsce

Portal Business Insider sprawdził, jakie są warunki życia w 16 miastach wojewódzkich w Polsce. Zbadali, ile osób nie ma pracy, ile zarabiają, i ile kosztują mieszkania. Poza tym, porównali inne ważne aspekty takie jak dostęp do lekarzy, przestępczość i jak czyste jest powietrze.

Korzystali z oficjalnych danych, które regularnie są publikowane przez zaufane instytucje. Wszystkie statystyki, takie jak bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość, dostępność lekarzy oraz jakość powietrza, pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz portalu Morizon.pl, specjalizującego się w cenach mieszkań.

Poziom przestępczości był mierzony liczbą wszystkich stwierdzonych przestępstw na mieszkańca. Natomiast wskaźnik jakości powietrza opiera się na poziomie pyłu zawieszonego PM10 i jego średniej ilości w ciągu miesiąca.

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

Olsztyn zajmuje pierwsze miejsce. Jeśli chodzi o dostępność mieszkań (czyli stosunek ceny do zarobków), ustępuje tylko Katowicom, a jeśli chodzi o bezpieczeństwo (czyli ilość przestępstw), jest gorszy tylko od Rzeszowa. To miejsce, gdzie powietrze jest stosunkowo dobrej jakości. Największym problemem w mieście jest dostępność lekarzy.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Lublin. W poprzedniej wersji rankingu był na dziesiątym miejscu. Podobnie jak Olsztyn, Lublin nie znajduje się na szczycie żadnej z kategorii. Wskaźniki bezrobocia i zarobków wypadają tu słabo, ale miasto ma swoje mocne strony, takie jak relatywnie łatwy dostęp do lekarzy i niska przestępczość.

Na trzecim miejscu znalazły się dwa miasta, które uzyskały identyczną liczbę punktów: Poznań i Gdańsk. Poznań, stolica Wielkopolski, spadł z pierwszej pozycji, co wynikało z pogorszenia się jakości powietrza (z 3. na 12. miejsce), dostępności mieszkań (z 5. na 10.) oraz poziomu wynagrodzeń (z 4. na 6.), mimo że nadal jest to miasto z najniższym poziomem bezrobocia w Polsce. W przypadku Gdańska, kluczową zmianą, która doprowadziła do skoku o dziewięć miejsc w rankingu, był wzrost jakości powietrza. 

Czy warto mieszkać w Warszawie?

Warszawa spadła z 14. miejsca na 7. Wysokie ceny mieszkań dalej są dużym problemem, ale nowe dane dotyczące jakości powietrza pokazały znaczną poprawę (awans z 16. na 8. miejsce). Kolejki do lekarzy również się nieco skróciły. Dodatkowo, Warszawa odzyskała pierwsze miejsce pod względem zarobków.

“Jeśli zestawimy ten i poprzedni ranking, razem z Warszawą progres zaliczył (oprócz już opisywanych miast) jeszcze Szczecin (z 13. na 10 miejsce). Z kolei tak jak Wrocław regres zaliczyły: Katowice, Opole, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów, Łódź i Kraków.” - czytamy

W tych miastach warunki do życia są nienajlepsze

Kraków zyskał reputację miasta, które może sprawić najwięcej problemów w zestawieniu najlepszych miejsc do życia. W dawnej stolicy Polski zarobki są prawie tak wysokie jak w Warszawie, a znalezienie pracy nie jest trudne. Jednocześnie Kraków zajmuje miejsce na podium pod względem wysokich cen mieszkań, wysokiej przestępczości i słabej jakości powietrza.

W ostatnim czasie w rankingu najlepszych miejsc do życia nastąpiły liczne zmiany, ale na samym dole tabeli nic się nie zmieniło. Drugie najniżej ocenione miasto w zestawieniu, czyli Kielce, ma taką samą liczbę punktów jak w poprzedniej edycji rankingu. To miasto, które ma niższe bezrobocie i wyższe płace w porównaniu do innych miast wojewódzkich jedynie od Białegostoku. Mieszkańcy mogą być zadowoleni jedynie z dostępności do lekarzy (3. pozycja w tej kategorii).

Białystok w wielu kategoriach zajmuje dolne pozycje. Jedynym pozytywnym aspektem jest stosunkowo niski wskaźnik przestępczości. Tylko trzy inne miasta wypadają w tej kategorii lepiej niż to miasto.

Źródło: Business Insider