Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Oto najdroższe restauracje świata. Posiłki w niektórych z nich kosztują tyle, co samochód
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 14.11.2023 11:01

Oto najdroższe restauracje świata. Posiłki w niektórych z nich kosztują tyle, co samochód

Ibiza
fot.Sergio TB/ Shutterstock

Wszystko na świecie ma swoją cenę. Niektóre restauracje jednak idą o krok dalej i serwują swoim gościom nie tylko wyśmienite posiłki, ale przede wszystkim niezapomniane doświadczenie. Wymyślne smaki, kształty i kolory spożywanych dań są prawdziwą ucztą dla zmysłów. Nic dziwnego, że za tym idą też olbrzymie pieniądze.

Nie każdego stać na choćby przekąskę z menu najdroższych restauracji świata. 

Ranking najdroższych restauracji świata 2023 roku

GoBankingRates opublikowało ranking dziesięciu najdroższych restauracji świata w 2023 roku. Mimo, że tamtejsze ceny przyprawiają o zawrót głowy i można by za posiłek dla kilku osób kupić samochód, chętnych nie brakuje. 
W tego typu kulinarnym doświadczeniu chodzi przede wszystkim o doznania.

Nie tylko te smakowe, ale też o uruchomienie pozostałych zmysłów. A o to dba szereg osób odpowiedzialnych za anturaż restauracji, kuchnię i marketing. 

Najdroższa restauracja świata na Ibizie

Okazuje się, że SubliMotion na hiszpańskiej wyspie Ibiza jest najdroższą restauracją świata w 2023 roku. Miejsce może zaoferować smakowe doznania zaledwie 12 gościom, których kubki smakowe będzie pieścił szef kuchni Paco Roncero. Wokół zebranych odbywają się multimedialne projekcje dotyczące tego, co akurat jest serwowane na talerzu. Menu degustacyjne składa się z 20 dań i kosztuje ok. 2 tys. dolarów (ok. 8,3 tys. zł) od osoby. 

Kolejnym drogim kulinarnie miejscem jest Ultraviolet w Szanghaju. Lokal Paula Paireta może zabiera 10 gości w multi-sensoryczną podróż. Każdy z nich może skosztować 20 dań. Cena od osoby to 1 422 dolary (ok. 5 900 zł). 

Najdroższe restauracje w Europie

Jeśli wybieracie się do Kopenhagi i macie wolne 722 dolary (ok. 3 tys. zł), to możecie odwiedzić restaurację Alchemist. Tamtejsza kolacja serwowana jest w teatralnych aktach i trwa od czterech do sześciu godzin. 

Guy Savoy w Paryżu to słynna restauracja specjalizująca się w kuchni europejskiej. Cena od osoby zaczyna się od 630 dolarów, a szef kuchni serwuje m.in. grillowane gołębie, ostrygi czy smażone borowiki. 

Żadna polska restauracja nie została uwzględniona w rankingu. Jeśli jednak lubicie tego typu doświadczenia, to z pewnością odnajdziecie się w krakowskiej Bottigliera 1881 czy warszawskiej Nucie. Tamtejsze menu degustacyjne rozpoczynają się od ok. 550-650 zł, a kulinarna przygoda będzie niezapomniana.