Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Oszczędź na bagażu w Wizz Air. Dzięki temu sposobowi to możliwe. “Warto pokombinować”
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 16.05.2023 13:04

Oszczędź na bagażu w Wizz Air. Dzięki temu sposobowi to możliwe. “Warto pokombinować”

Wizz Air
fot. Klaudia Zawistowska/Turyści.pl

W dobie tanich linii lotniczych często się zdarza, że to nie sam bilet kosztuje nas najwięcej, a dokupiony do niego bagaż. Jeden z tiktokerów wyjaśnił, jak w prosty sposób można zaoszczędzić na swojej podróży. Warto o tym pamiętać planując nadchodzące wakacje.

Linie lotnicze zarabiają bardzo dużo na usługach dodatkowych tj. zakupie większego bagażu, posiłkach na pokładzie, wynajęciu auta w miejscu destynacji, rezerwacji hotelu, itp. Tani przewoźnicy prześcigają się, by ustalić jak najniższą cenę bazową biletu za którą podąży klient, by następnie złapać go na dodatkowych kosztach. 

Koszty bagażu rejestrowanego są przerzucane na pasażerów

Tiktoker @kajetaneo w jednym ze swoich filmików wyjaśnił, jak w prosty sposób można zaoszczędzić na bagażu podróżując liniami Wizz Air. Warto dodać, że ta wskazówka tyczy się zwłaszcza mało doświadczonych podróżnych, dla których zakup biletu przez internet to nie lada wyzwanie. Nieświadomego i niedoświadczonego klienta łatwiej jest wprowadzić w błąd. 

“Wizz Air pozwala na podróżowanie z bagażem rejestrowanym do 10 kg, ale jego ceny bywają dużo wyższe niż zabranie tej samej walizki, ale na pokład samolotu. Dzieje się tak m.in. przez to, że koszty obsługi bagażu są przerzucone na pasażerów i są znacznie wyższe niż wtedy, kiedy sam sobie tę walizkę wniesiesz (na pokład red.)” - powiedział w swoim nagraniu @kajetaneo. 

Aż 119 złotych mniej za… ten sam bagaż w Wizz Airze

Jako przykład tiktoker podał lot z Warszawy do Londynu. Cena bazowa biletu (dla podróżujących jedynie z plecakiem) była bardzo atrakcyjna. Drożej zaczęło być jednak, gdybyśmy zechcieli dokupić do tego bagaż rejestrowany o wadze 10 kg. Wówczas cena wzrasta aż o… 348 zł w jedną stronę.

Dla porównania, jeśli dokupilibyśmy bagaż, również 10 kg, w ofercie Wizz Priority (pierwszeństwo wejścia na pokład i dwie sztuki bagażu - plecak oraz walizka do 10 kg), cena podniosłaby się o 219 zł, co daje 119 zł różnicy.

“To jest tak naprawdę ten sam bagaż, tylko tutaj oddajecie go jako bagaż rejestrowany, a w drugiej opcji możecie wziąć go ze sobą na pokład samolotu. To jest aż 119 zł różnicy, naprawdę sporo jak na jeden rejs” - dodał tiktoker i zachęcił, aby nie kupować od razu pierwszej opcji, jaka wyskoczy nam na stronie przewoźnika, tylko “poklikać i pokombinować, aby sprawdzić, która opcja będzie dla nas najbardziej korzystna”.

@kajetaneo Jednym prostym krokiem oszczędził setki złotych, zobacz jak! #wizzair #tanieloty #bagaz ♬ Blade Runner 2049 - Synthwave Goose

Bagaż rejestrowany a bagaż podręczny

Warto mieć na względzie, że nie bez powodu zrobiono rozróżnienie na bagaż rejestrowany oraz podręczny. Mimo podobnej wagi czy wymiaru, mogą one różnić się zawartością. Przewagą bagażu rejestrowanego jest to, że możemy w nim przewozić płyny o objętości większej niż 100 ml. Osoby, które chcą lub potrzebują przetransportować ciecz w większym opakowaniu, muszą wykupić droższą opcję, gdyż nie przejdą kontroli bezpieczeństwa. 

Jeśli jednak nie planujesz przewozić żadnych większych ilości płynów, wówczas warto pokusić się o opcję priorytetową. Nie tylko spędzisz mniej czasu na lotnisku (bagaż masz ze sobą, więc nie musisz się martwić nadawaniem czy odbiorem po przylocie), ale i możesz zaoszczędzić pieniądze.