Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Orki staranowały 15-metrowy jacht. Morski "gang" znów w natarciu
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 17.05.2024 22:25

Orki staranowały 15-metrowy jacht. Morski "gang" znów w natarciu

orka
fot. Canva

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o atakach orek. Żeglarze pływający w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej boją się o swoje łodzie. Niedawno doszło tam do kolejnego niebezpiecznego incydentu. 

Ataki orek w okolicach Gibraltaru

Tylko w okresie letnim w 2020 r. w okolicach Gibraltaru odnotowano aż 50 przypadków ataków orek na pływające tam łodzie. 

Eksperci z gospodarkamorska.pl podają, że "ataki mają specyficzny wzór: orki zawsze celują w ster i często powodują kołysanie łodzi szerokim łukiem. Celem ataków są zawsze żaglówki o długości poniżej 15 metrów". Nie inaczej było i w tym przypadku. 

Orki staranowały 15-metrowy jacht

Jacht Alboran Cognac z dwiema osobami na pokładzie został staranowany przez orki. 15-metrowa łódź początkowo była szturchana przez zwierzęta. Orki uderzały m.in. w kadłub i ster sprawiając, że woda zaczęła się przedostawać na pokład. 

Czytaj więcej:  Oto najpiękniejsza plaża w Europie. Polacy latają tam za grosze

Poszkodowani natychmiast zawiadomili służby ratownicze. Przebywający nieopodal tankowiec przetransportował ofiary ataku orek na teren Gibraltaru. W wyniku wielu obrażeń, jacht ostatecznie zatonął. 

Dlaczego orki atakują łodzie?

Atlantic Orca Working Group podaje, że pierwszy odnotowany atak miał miejsce w 2020 r. Badacze wskazują, że atakujące orki należą do 15-osobowego morskiego "gangu". Pływają one po Cieśninie Gibraltarskiej ze względu na obecność tuńczyka czerwonego. Dotychczas nie odnotowano śmierci z powodu ataku orki. 

Czytaj więcej: Pokrój drobno truskawki i zalej je mlekiem skondensowanym. Po chwili przetrzesz oczy ze zdumienia