Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ogromne ułatwienie dla Polaków jadących do Chorwacji. Nadchodzą ważne zmiany
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 27.06.2024 13:40

Ogromne ułatwienie dla Polaków jadących do Chorwacji. Nadchodzą ważne zmiany

Chorwacja
Fot. Canva/Neufal54

Chorwacja wciąż jest jednym z najbardziej pożądanych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Nierzadko decydujemy się tam dojechać samochodem, zamiast lecieć samolotem. Kierowcy, którzy planują spędzić w Chorwacji urlop, będą wprost zachwyceni. Już niebawem na tamtejszych drogach nastąpi ogromna zmiana, która nie uszczupli naszych portfeli, wręcz przeciwnie. Podróż będzie przyjemniejsza, a przede wszystkim tańsza. 

Podróż samochodem do Chorwacji. Zmiany na autostradach

Jak poinformował Zarząd Chorwackich Autostrad (Hrvatske Autoceste- HAC), wkrótce kierowców jadących do tego kraju czekają spore zmiany. Z autostrad mają zniknąć punkty poboru opłat. Przez wielu znienawidzone, nie tylko ze względu na to, że generowały dodatkowe koszty podczas podróży. Powodowały też duże korki.

To świetne wieści dla turystów z Polski. Do tej pory było tak, że kierowcy musieli wykupić winiety, jadąc trasą przez Czechy, Austrię oraz Słowenię, bez konieczności zatrzymywania się na autostradzie. Z kolei w Chorwacji wszystko się wydłużało, ze względu na działający stary system. Niebawem to się zmieni.

Kiedy zmiany dot. chorwackich dróg wejdą w życie?

Kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bowiem Zarząd Chorwackich Autostrad zdradził, że proces podpisywania umowy, a orientacyjny termin realizacji wyniesie dwa lata. Dobra wiadomość jest taka, że nowy system będzie obowiązywał w całej Chorwacji.

Polacy nie mogą się już doczekać. - Wielu Polaków jako środek lokomocji wybiera samochód, tym bardziej że z południowych regionów naszego kraju podróż do Chorwacji jest możliwa do zrealizowania w jeden dzień. Jeśli mamy więcej czasu, warto ją jednak rozłożyć na 2-3 dni, by zobaczyć też inne miejsca znajdujące się na trasie, na przykład Czechy, Słowację czy Słowenię - mówi cytowana przez portal WP Turystyka Marzena German z Wakacje.pl.

Czytaj też: Nieodkryta perła Kujaw. To miasto słynące z soli i uzdrowisk

Ile kosztuje przejazd z Polski do Chorwacji?

W Chorwacji nie kupuje się winiet. Opłaty na drogach pobierane są w taki sam sposób, jak w Polsce, czyli przy bramkach. Koszt takiego przejazdu jest jednak adekwatny do pokonanego dystansu. Ceny zależne są od sezonu. Latem siłą rzeczy jest drożej. Można jednak zakupić winiety, jadąc trasą przez Czechy, Austrię i Słowenię. Przykładowy koszt, jaki trzeba ponieść, jadąc na tydzień to ok. 237 zł za samochód osobowy