Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nieodkryta perła Kujaw. To miasto słynące z soli i uzdrowisk
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 24.06.2024 08:28

Nieodkryta perła Kujaw. To miasto słynące z soli i uzdrowisk

Inowrocław (zdjęcie poglądowe)
Fot. fotorutkowscy / Konrad Krajewski / shutterstock

W Polsce mamy szereg dużych miast, które mają naprawdę szeroką ofertę atrakcji, a nadal pozostają w tyle, jeśli chodzi o zainteresowanie turystów. Jednym z takich nieoczywistych kierunków podróży jest Inowrocław. Miasto leżące w centrum Kujaw w przyszłości może być obleganym kurortem uzdrowiskowym, pod kątem oferowanego zaplecza turystycznego ma ku temu wszystkie podstawy. 

Co warto wiedzieć o Inowrocławiu?

Inowrocław to miasto o bogatej, ponad 800-letniej historii. Miasto Królewskie zlokalizowane jest nad Kanałem Noteckim. W pobliżu znajduje się dużo jezior i zbiorników wodnych charakterystycznych dla terenu pojezierzy.

Inowrocław nie bez powodu nazywany jest miastem na soli. Surowiec ten jest ściśle związany z historią ośrodka miejskiego oraz jego funkcjonowaniem. Sól kamienna wydobywana była tam już od starożytności. W Inowrocławiu prawdopodobnie istniała najstarsza warzelnia soli, jaka do tej pory została odkryta na ziemiach polskich. Kopalnia została zlikwidowana w 1986 roku, ale wydobycie odbywa się w okolicznych miejscowościach, a sól nadal stanowi istotny element w życiu Inowrocławia. 

Inowrocław - miasto uzdrowiskowe

Inowrocław to miasto, które dobrze powinni kojarzyć polscy kuracjusze z uwagi na Park Solankowy. Funkcjonują tam sanatoria, domy uzdrowiskowe i tężnia solankowa. Cały kompleks zgrupowany jest blisko centrum, w zachodniej części miasta. Między budynkami leczniczymi znajduje się wiele terenów zielonych, wśród nich Ogród Papieski oraz Ogród Zapachowy. 

Na terenie kompleksu uzdrowiskowego znajdują się też inne atrakcje jak baseny termalne, palmiarnia czy park linowy. W mieście rozlewa się także wysoko zmineralizowaną wodę, która jest podobno najbardziej słoną sprzedawaną wodą pitną w Polsce. Inowrocław może się także pochwalić nieskazitelną jakością powietrza, pod tym względem uzdrowisko jest w krajowej czołówce.

Miłośnicy zabytków też znajdą tam coś dla siebie. Warty zobaczenia jest Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. To jedna z najstarszych świątyń na Kujawach, której historia sięga nawet XII wieku. Zachwycić może także barokowy wystrój Kościoła farnego pw. św. Mikołaja. 

Doskonałym pomysłem jest też spacer po historycznym centrum miasta, gdzie obejrzeć można neogotycki ratusz, zabytkowe kamienice, czy fragmenty średniowiecznych fortyfikacji. Odwiedzając Park Solankowy, warto zwrócić uwagę na osobliwy pomnik teściowej. To prawdopodobnie jedyna tego typu rzeźba w Polsce, a pewnie i na świecie.

Charakterystyczne figury

Na terenie Inowrocławia łatwo spotkać rzeźby średniowiecznych żaków. Pięć figur prowadzi kuracjuszy i turystów do najbardziej rozpoznawalnych miejsc oraz atrakcji Inowrocławia. Rzeźby są wykonane z brązu, każda mierzy ponad metr i jest przedstawiona w ruchu. Postacie żaków mają przypominać o czasach świetności miasta, gdy był to bardziej znaczący ośrodek w skali kraju.

Inowrocław jako miasto uzdrowiskowe ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Znajdują się tu hotele świadczące usługi o wysokiej jakości, większość z nich dostępna jest w konkurencyjnych cenach w porównaniu do bardziej popularnych miast uzdrowiskowych. Do Inowrocławia dotrzemy w dogodny sposób samochodem oraz koleją. Pociągi bezpośrednie docierają tam między innymi z Gdyni, Olsztyna, Poznania, Zielonej Góry i Wrocławia. 

Czytaj więcej: Tak za darmo unikniesz środkowego fotela w Ryanairze. Banalnie prosty sposób

Do tych zagranicznych miejsc dojedziesz pociągiem. Lista jest naprawdę długa
Wnętrze pociągu
Perspektywa lotu samolotem, dla niektórych wiąże się z lękiem, a innych wręcz paraliżuje. Co zrobić, gdy chcemy wyjechać na zagraniczne wakacje, unikając podróży lotniczych? Sprawdziliśmy, dokąd można pojechać pociągiem z Polski. Wybór kolei to atrakcyjna oferta wobec stosunkowo drogich połączeń lotniczych. Wydaje się to również wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do połączeń autobusowych. Na potrzeby tego krótkiego przewodnika sprawdziliśmy, do jakich zagranicznych  miast dojedziemy, bez przesiadek, wsiadając do pociągu w Polsce.
Czytaj dalej
Paryż i Wenecja w centrum Polski. Wiedzieliście o tych miejscach?
Polskie kopie zagranicznych miast
Europejskie miasta takie jak Paryż, Rzym, czy Wenecja to miejsca, które od lat przyciągają miliony turystów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że aby je odwiedzić nie trzeba dalekich podróży zagranicę, ponieważ dobrze znane nazwy popularnych turystycznych kierunków czekają tuż za rogiem. Zebraliśmy dla Was przykłady polskich miast, które niejednego turystę mogą wprowadzić w zakłopotanie. Historia nazw polskich miast i wsi potrafi być nieraz naprawdę złożona. Język polski w tej kwestii bywa bardzo plastyczny i oddaje wiele różnych aspektów na przykład historycznych, czy geograficznych. Czasami jednak można odnieść wrażenie, że Polacy przy tworzeniu niektórych nazw postanowili poszukać inspiracji u sąsiadów. 
Czytaj dalej