Turysci.pl Świat Poleciał dronem nad słynnym "osiedlem duchów". Porażające odkrycie
fot. Newsflash/EuroPics/East News

Poleciał dronem nad słynnym "osiedlem duchów". Porażające odkrycie

12 grudnia 2020
Autor tekstu: Maja Lachowicz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o osiedlu duchów

  • jaka była historia miasta

  • co można zobaczyć w Al-Ula

Odkrycie Al-Ula nie nastąpiło nagle, jak w przypadku wielu starożytnych miast. Duży ośrodek był zamieszkiwany do lat 80. XX wieku, więc pojawia się na aktualnych mapach. Jego historia zaczęła się w VI wieku p.n.e. i trwała nieprzerwanie aż "naszych czasów". Co przyczyniło się do upadku i zyskania przydomku "osiedle duchów'?

Wiele wyjaśniają zdjęcia Al-Suhaimiego, który za pomocą drona pokazał zabudowania miasta. Trzeba przyznać, że niewiele różnią się od innych miast na pustyni, a szczegółem, które je wyróżnia, jest brak życia. Budynki sprawiają wrażenie opuszczonych nagle, jakby mieszkańcy po prostu wyszli na wycieczkę i nigdy nie wrócili.

Miasto było ważnym ośrodkiem na starożytnych szlakach

Otoczone murami miasto powstało wokół oazy w pustynnej dolinie, z żyzną glebą i dużą ilością wody. Znajdowało się na szlaku kadzidlanym, a kupcy handlowali w nim także jedwabiem i przyprawami z Azji. To także ważny przystanek dla pielgrzymów idących z Damaszku do Mekki.

W XX wieku obok starego miasta powstało nowe centrum i ostatecznie ludzie opuścili starą zabudowę. Mówi się, że ostatnia rodzina wyjechała w 1983 r., podczas gdy ostatnie nabożeństwo w starym meczecie odbyło się w 1985 r.

Odkryto turystyczny potencjał

Aby promować turystykę i zwiększyć atrakcyjność tego miejsca, Królewska Komisja ds. Al-Ula wyszkoliła 200 młodych Saudyjczyków w ramach ambitnego projektu. Dzięki temu turyści będą odkrywać jedno z największych bogactw kulturowych, jakie można znaleźć na całym świecie.

Zrekrutowanych z regionu Al-Ula, młodych ludzi w wieku licealnym lub na pierwszym roku studiów, przebywało w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Byli szkoleni w zakresie gościnności, nowych języków, historii kulturowej, społecznej i naturalnej regionu, z którego pochodzą.

Al-Ula ma potencjał, aby stać się jednym z najważniejszych miejsc archeologicznych dla turystów z całego świata. Arabia Saudyjska współpracuje z ekspertami z całego świata, by rozwinąć tam bazę noclegową i gastronomiczną.

Widok robi wrażenie

Turyści przyjeżdżający do opuszczonego miasta mogą zobaczyć ok. 900 domów, 400 sklepów i 5 placów, wokół których kiedyś skupiało się życie mieszkańców. To niesamowite przeżycie, wejść pomiędzy budynki, które nagle straciły swoje znaczenie.

Mieszkańcy zaczęli stopniowo opuszczać swoje domy, gdy życie na pustyni stało się zbyt uciążliwe. Tłok i brak wolnej przestrzeni między budynkami sprawił, że kolejne rodziny szukały szczęścia w dużych miastach nad morzem.

- Te domy z błota i ziemi to żyjący świadkowie dawnych epok, którzy oparli się upływowi czasu - powiedział cytowany przez Interię fotograf Ali Al-Suhaimi, który udokumentował wygląd miasta za pomocą drona.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Interia

Obserwuj nas w
autor
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy