Turysci.pl > Polska > Odkrycie w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich skrywał średniowieczny tunel
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 24.03.2022 21:56

Odkrycie w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich skrywał średniowieczny tunel

Odkrycie w Szczecinie
fot. facebook/ zamek książąt pomorskich/ screen

Na zachodzie Polski dokonano niebywałego odkrycia. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja o tajemnicy, którą skrywał Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pod budowlą odkryto ceglany średniowieczny tunel. W sieci pojawiły się zdjęcia z podziemi Zamku.

Odkrycie w Szczecinie

W czwartek w mediach społecznościowych pojawiła się informacja prosto z zachodu Polski. Przekazano, że w Szczecinie pod Zamkiem Książąt Pomorskich o odkryto średniowieczny ceglany tunel. Wiarygodność doniesień potwierdziła Barbara Igielska, dyrektor budynku.

Obawiamy się, jak zareaguje na zmiany wilgotności po otwarciu wejść do tuneli - przekazała Barbara Igielska na konferencji prasowej.

Zamek Książąt Pomorskich jest renesansową budowlą, która pamięta burzliwą historię regionu. Położony jest na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie nad Odrą.

Z informacji, które zostały przekazana przez dyrekcję Zamku wiemy, że tunele usytuowane są pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego. Odkrycia dokonano w czasie przeprowadzania badań, podczas których prowadzona była modernizacja tarasów Zamku.

W momencie modernizacji w czerwcu 2020 roku specjaliści wykonali odwiert na głębokość 16 metrów. Mieli wejść do niego alpiniści, którzy przygotowani są do pracy w ekstremalnych warunkach.

Dokonaliśmy wstępnej inwentaryzacji, okazało się, że mamy 270 metrów tego tunelu, ale także, że tunel żelbetonowy przechodzi w tunel ceglany, murowany. Przekazaliśmy cegłę i próbki zaprawy do badania i okazało się, że zarówno cegła, jak i zaprawa są średniowieczne powiedziała na konferencji prasowej Barbara Igielska.

Największą obawą przed udostępnieniem średniowiecznego tunelu są warunki, które w nim panują.

Obawiamy się, jak zareaguje na zmiany wilgotności po otwarciu wejść do tuneli. Obecnie przygotowywana jest kolejna ekspertyza, a zamek ma podjąć pilne i niezwłoczne działania pod koniec tego miesiąca lub na początku marca podkreśliła Igielska.

Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich nie ukrywa, że chciałaby, aby nowa przestrzeń była udostępniona dla mieszkańców oraz turystów.

— undefined Zależy nam na tym. Wydaje nam się, że nie ma sensu wypełniać ich betonem i niszczyć, bo to i tak niewiele da. Trzeba wypełnić pustki wokół tuneli, natomiast same tunele chcielibyśmy w przyszłości udostępnić zwiedzającym podkreśliła dyrektor.

W mediach społecznościowych na oficjalnym kanale Zamku pojawiły się zdjęcia, które przedstawiają odkrycie ze Szczecina.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook, PAP, WP