Odkrycie w Szczeciniefot. facebook/ zamek książąt pomorskich/ screen

Odkrycie w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich skrywał średniowieczny tunel

Niewiarygodne wiadomość trafiły do mediów prosto ze Szczecina. Pod Zamkiem Książąt Pomorskich odkryto średniowieczny tunel. Władze popularnego obiektu turystycznego zapowiadają przygotowanie nowej przestrzeni dla zwiedzających.

Na zachodzie Polski dokonano niebywałego odkrycia. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja o tajemnicy, którą skrywał Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pod budowlą odkryto ceglany średniowieczny tunel. W sieci pojawiły się zdjęcia z podziemi Zamku.

Odkrycie w Szczecinie

W czwartek w mediach społecznościowych pojawiła się informacja prosto z zachodu Polski. Przekazano, że w Szczecinie pod Zamkiem Książąt Pomorskich o odkryto średniowieczny ceglany tunel. Wiarygodność doniesień potwierdziła Barbara Igielska, dyrektor budynku.

Obawiamy się, jak zareaguje na zmiany wilgotności po otwarciu wejść do tuneli - przekazała Barbara Igielska na konferencji prasowej.

Zamek Książąt Pomorskich jest renesansową budowlą, która pamięta burzliwą historię regionu. Położony jest na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie nad Odrą.

70-latek przepłynął Atlantyk. Pobił rekord świata70-latek przepłynął Atlantyk. Pobił rekord świataCzytaj dalej

Z informacji, które zostały przekazana przez dyrekcję Zamku wiemy, że tunele usytuowane są pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego. Odkrycia dokonano w czasie przeprowadzania badań, podczas których prowadzona była modernizacja tarasów Zamku.

W momencie modernizacji w czerwcu 2020 roku specjaliści wykonali odwiert na głębokość 16 metrów. Mieli wejść do niego alpiniści, którzy przygotowani są do pracy w ekstremalnych warunkach.

Dokonaliśmy wstępnej inwentaryzacji, okazało się, że mamy 270 metrów tego tunelu, ale także, że tunel żelbetonowy przechodzi w tunel ceglany, murowany. Przekazaliśmy cegłę i próbki zaprawy do badania i okazało się, że zarówno cegła, jak i zaprawa są średniowieczne powiedziała na konferencji prasowej Barbara Igielska.

Największą obawą przed udostępnieniem średniowiecznego tunelu są warunki, które w nim panują.

Obawiamy się, jak zareaguje na zmiany wilgotności po otwarciu wejść do tuneli. Obecnie przygotowywana jest kolejna ekspertyza, a zamek ma podjąć pilne i niezwłoczne działania pod koniec tego miesiąca lub na początku marca podkreśliła Igielska.

Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich nie ukrywa, że chciałaby, aby nowa przestrzeń była udostępniona dla mieszkańców oraz turystów.

Zależy nam na tym. Wydaje nam się, że nie ma sensu wypełniać ich betonem i niszczyć, bo to i tak niewiele da. Trzeba wypełnić pustki wokół tuneli, natomiast same tunele chcielibyśmy w przyszłości udostępnić zwiedzającympodkreśliła dyrektor.

W mediach społecznościowych na oficjalnym kanale Zamku pojawiły się zdjęcia, które przedstawiają odkrycie ze Szczecina.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook, PAP, WP

Następny artykuł