Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Obawiasz się turbulencji w samolocie? Tych popularnych tras lepiej unikaj
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 02.02.2024 12:01

Obawiasz się turbulencji w samolocie? Tych popularnych tras lepiej unikaj

Wnętrze samolotu
Valsib-shutterstock

Turbulencje mogą być niepokojącym doświadczeniem w trakcie lotu. Raz można spędzić cały lot bez komplikacji, innym razem znak zapięcia pasów zapala się bardzo często, a sytuacja zaczyna stawać się nieco niespokojna.

Chociaż turbulencje zazwyczaj nie stanowią zagrożenia, na niektórych trasach lotniczych pasażerowie mogą doświadczać ich częściej niż na innych. Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zrozumieć, czym dokładnie są i dlaczego występują.

Czym są turbulencje?

"Turbulencja to chaotyczny ruch powietrza powstający w wyniku ścinania się wiatrów lub wymuszonego przepływu powietrza nad górami" - powiedziała Isabel Smith, członkini Wydziału Meteorologii Uniwersytetu w Reading w rozmowie z brytyjskim Condé Nast Traveller UK. "Atmosfera to duża płynna masa, w której fale przepływu powietrza propagują się na całym świecie. Kiedy powietrze staje się niestabilne, rozpada się na szybko poruszające się chaotyczne wiry. Samolot napotykający turbulencję jest wstrząsany przez szybko poruszający się, wirujący przepływ powietrza."

Chociaż silna turbulencja może być niebezpieczna, według Smith jest to wyjątkowo rzadkie zjawisko, występujące w mniej niż 1% atmosfery. Najczęstszym jej rodzajem, z jakim pasażerowie mają do czynienia, jest ta łagodna, która może spowodować jedynie niewielkie wstrząsy i ewentualnie wylew napojów, ale nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa. Jednakże niektóre rodzaje turbulencji, takie jak ta występująca w powietrzu bezchmurnym, mogą pojawić się nagle, nawet gdy pasażer przechadza się po kabinie samolotu. Dlatego zaleca się, aby pasażerowie trzymali zapięte pasy bezpieczeństwa.

Najbardziej turbulentne trasy lotów w 2023 r.

Najbardziej niespokojną trasą lotniczą na świecie w 2023 roku okazała się podróż między Santiago a Santa Cruz, licząca około 1900 kilometrów, prowadząca z Chile do Boliwii. Natomiast drugie miejsce zajęła trasa o długości około 250 kilometrów, łącząca kazachskie miasto Ałmaty z Biszkek, stolicą Kirgistanu. Z dziesięciu najbardziej burzliwych tras, dwie przebiegały w Europie, a sześć to krajowe połączenia lotnicze w Japonii i Chinach.

Wszystkie dziesięć tras to krótkie loty. Jednak najdłuższa z nich, podróż licząca ponad 5 tysięcy kilometrów z Tokio do Kathmandu, okazała się najbardziej niespokojną trasą długodystansową na świecie.

Ranking 10 najbardziej turbulentnych tras lotniczych

Santiago (SCL) — Santa Cruz (VVI)
Ałmaty (ALA) — Biszkek (FRU)
Lanzhou (LHW) — Chengdu (CTU)
Centrair (NGO) — Sendai (SDJ)
Mediolan (MXP) — Genewa (GVA)
Lanzhou (LHW) — Xianyang (XIY)
Osaka (KIX) — Sendai (SDJ)
Xianyang (XIY) — Chengdu (CTU)
Xianyang (XIY) — Chongqing (CKG)
Mediolan (MXP) — Zurych (ZRH)


Źródło: cntraveler.com