Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Nowy tani przewoźnik szykuje fantastyczną trasę. Turyści oszaleją na jej punkcie
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 19.06.2023 21:25

Nowy tani przewoźnik szykuje fantastyczną trasę. Turyści oszaleją na jej punkcie

Stambuł
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Oferta Lotniska Chopina w ostatnich miesiącach bardzo mocno się rozszerzyła, a niebawem może być jeszcze lepsza. Już teraz wiadomo, że zimą w siatce połączeń za sprawą Wizz Aira pojawią się loty do marokańskiego Agadiru. Prawdziwą rewolucję może jednak szykować Pegasus.

Pegasus Airlines wszedł na polski rynek w tym roku i od początku wzbudza sporo emocji. Na początek tani turecki przewoźnik zaproponował turystom z Warszawy i Krakowa loty do Ankary. Jednak już zimą może dojść do pierwszych ciekawych zmian.

Z Lotniska Chopina do Stambułu na pokładzie Pegasusa

Jak donosi "Rynek Lotniczy", linie Pegasus Airlines już w zimowej siatce połączeń mogą zastąpić stolicę Turcji miejscem znacznie bardziej atrakcyjnym dla turystów. Jest bowiem szansa, że tani przewoźnik uruchomi połączenie z Warszawy do Stambułu.

Dowodem na to, że Pegasus jest zainteresowany takim połączeniem, jest fakt, że wystąpił o przydzielenie slotów na loty łączące Warszawę i Stambuł. Gdyby tego było mało, decyzja regulatorów miała być pozytywna.

Loty do Stambułu nawet dwa razy w tygodniu

Jak podał branżowy serwis, Pegasus otrzymał zgodę na 88 slotów. W praktyce oznacza to, że przez cały sezon zimowy (trwający od października do marca), samoloty na trasie Warszawa-Stambuł latałyby dwa razy w tygodniu.

Uruchomienie nowego połączenia jest ciekawe nie tylko dlatego, że Stambuł jest wyjątkowo atrakcyjny turystycznie i biznesowo. Dla Pegasusa jest to "port domowy", skąd oferują bardzo długą listę połączeń m.in. do Azji Środkowej. Dlatego przed polskimi podróżnikami otworzyłyby się nowe szlaki przesiadkowe.

Równocześnie "Rynek Lotniczy" studzi jednak emocje. Pegasus Airlines w przeszłości już kilkukrotnie ubiegał się o sloty na tej trasie i je otrzymywał. Ostatecznie jednak nigdy nie dochodziło do uruchomienia połączeń. Jednak skoro w tym roku linie po raz pierwszy zabrały turystów do Ankary, być może i loty do Stambułu stanął się faktem.

Nowości z Lotniska Chopina zimą może być znacznie więcej

Jak podaje serwis Fly4free, powołując się na raport ACL dotyczący slotów na loty z Lotniska Chopina, już w październiku może dojść do prawdziwej ekspansji Ryanaira w stołecznym porcie. Irlandzki przewoźnik miał bowiem otrzymać zgodę regulatora na 8 tys. slotów w zimowym okienku. W praktyce daje to aż 16 lotów tygodniowo, czyli dwa razy więcej niż obecnie.

Na liście połączeń Ryanaira miały znaleźć się Kopenhaga, Saloniki, Dublin, Belfast, Manchester, Bristol, Piza, Wenecja Treviso, Kowno, Amman, a także Londyn Stansted, Paryż Beauvais i Rzym Ciampino. W większości przypadków loty byłyby realizowane dwa razy w tygodniu. 

Choć lista nowych połączeń robi ogromne wrażenie, to na oficjalne ogłoszenie zimowej siatki połączeń trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać. Do października, kiedy to wejdzie w życie nowy rozkład, wiele może się jeszcze zmienić.