Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Nowy rekord w europejskim kraju! Polacy też mieli w tym swój udział
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 11.02.2024 10:15

Nowy rekord w europejskim kraju! Polacy też mieli w tym swój udział

Hiszpania
GaiBru Photo-Shutterstock.jpg

Niektóre destynacje każdego roku przyciągają znaczną uwagę turystów. Okazuje się, że słoneczna Hiszpania wciąż króluje wśród europejskich kierunków. Kraj może być dumny, ponieważ w 2023 roku odwiedziła go rekordowa liczba zagranicznych turystów.

Na początku lutego, oficjalny urząd statystyczny Hiszpanii, Instituto Nacional de Estadística (INE), opublikował raport dotyczący ruchu turystycznego w kraju. Państwo może cieszyć się ogromnym sukcesem, ponieważ ubiegłoroczne wyniki przekroczyły rekord sprzed pandemii.

Hiszpania bije rekordy wśród turystów

Według najnowszego raportu, od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku kraj ten odwiedziło 85,1 miliona obcokrajowców w celach turystycznych. To o 18,7% więcej niż w 2022 roku, kiedy liczba gości wyniosła 71,7 miliona. Poprzednim rekordem był rok 2019, tuż przed pandemią, gdy na Półwyspie Iberyjskim zarejestrowano 83,5 miliona zagranicznych turystów.

Oczywiście, tak imponującej liczbie gości towarzyszyły również rekordowe przychody. Instituto Nacional de Estadística (INE) donosi, że w ubiegłym roku Hiszpania zanotowała przyrost dochodów o 108,6 miliona euro, co stanowi wzrost o 24,7% w porównaniu z rokiem poprzednim i o 18,2% więcej niż w 2019 roku. Hiszpańskie media zauważyły, że te wyniki mogą uczynić Hiszpanię światowym liderem w sektorze turystycznym, wyprzedzając Francję.

Polacy w Hiszpanii

Polacy coraz chętniej spędzają urlopy w Hiszpanii. Które regiony cieszyły się największą popularnością? Tutaj bezkonkurencyjnie prowadziła Katalonia, która przyjęła 18 milionów turystów. Na drugim miejscu uplasowały się Baleary z liczbą 14,4 miliona gości, a na trzecim znalazły się Wyspy Kanaryjskie, z których skorzystało 13,9 miliona odwiedzających.

Jak wynika z danych analityków ze strony eSky.pl, Hiszpania była najpopularniejszym kierunkiem na samodzielnie organizowane dłuższe urlopy w 2023 roku. Co więcej, zainteresowanie stale rośnie. Obecnie kraj ten pozostaje również numerem jeden w planach na wiosenne wyjazdy od początku marca do końca maja 2024 roku.

Gdzie Polacy jeżdżą na citybreaki? Krótkie wypady po Europie

W ubiegłym roku turyści z Polski aktywnie spędzali czas. Popularne były zarówno krótkie, tygodniowe wycieczki, jak i kilkudniowe wyjazdy organizowane indywidualnie. Według badań przeprowadzonych przez GfK Polonia oraz eSky.pl, 83 procent ankietowanych wybrało się na krótki city break "na własną rękę", a 48 procent zdecydowało się na dłuższy urlop w taki sposób.

Najpopularniejszymi kierunkami na krótkie wypady od dwóch do czterech dni były: Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania. Aż 41 procent polskich turystów wybrało się na krótki odpoczynek do jednego z włoskich miast. Rzym, Mediolan, Wenecja, Bari, Bolonia i Neapol cieszyły się ogromną popularnością. 
W podróżach do Wielkiej Brytanii dominował niezmiennie Londyn, natomiast w przypadku Hiszpanii - Alicante, Barcelona i Madryt. Hiszpania okazała się także "numerem jeden" wśród samodzielnie organizowanych dłuższych urlopów.

Źródło: podroze.gazeta.pl