Nowe międzynarodowe połączenie kolejowe z Warszawą. Mało Polaków dociera do tego kraju, a to błąd

Międzynarodowe połączenia kolejowe z Polską cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, że powstaje ich coraz więcej. W niedalekiej przyszłości kraj nad Wisłą na polskich torach przemierzać będzie linia kolejowa Rail Baltica.
Dzięki temu w zaledwie pięć godzin pojedziemy z Warszawy do stolicy Łotwy, Rygi.
Nowe połączenie kolejowe przez Polskę
Do 2030 roku ma powstać kolej dużych prędkości biegnąca przez Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. Kraje te nie są często odwiedzane przez Polaków. Być może dzięki nowym możliwościom podróży to się zmieni.
- Wdrożenie projektu Rail Baltica zapewni szybkie i bezpieczne połączenie kolejowe w Europie, w tym w krajach bałtyckich - tłumaczył przedstawiciel spółki, Marius Narmontas.
- Szybkie połączenie kolejowe jest szczególnie istotne w obecnych warunkach geopolitycznych, gdyż zapewnia odporną sieć transportową, która jest pewna i zabezpieczona przed niechcianymi ingerencjami zewnętrznymi - dodał Narmontas.
Rail Baltica wpłynie na rozwój regionu
- Wraz z wdrożeniem projektu Rail Baltica kraje bałtyckie staną się integralną częścią Zachodniej Europy i umocują swoją niezależność od Wschodu - obwieścił przedstawiciel spółki Rail Baltica.
- Dziś nie możemy ignorować zagrożeń dla bezpieczeństwa wynikających z łączności kolejowej z Rosją i Białorusią: w związku z obecnym rozstawem torów, kompatybilnością łotewskiego systemu kontroli kolejowej i taborów z rosyjską siecią kontroli kolejowej - dodał.
Inwestycja na dużą skalę
Marius Narmontas z Rail Baltica zwrócił także uwagę na skalę inwestycji. - Decyzje w tej kwestii będą musiały zostać podjęte wspólnie przez trzy kraje bałtyckie - dodał.
Jak podaje Michał Wrzosek z Budimex SA, "Polska wspólnie z Francuzami i Włochami wybuduje linię Rail Baltica na Łotwie - 230 km linii - Vmax 250 km/h. Wartość: ponad 15 mld zł. To największy sukces gospodarczy Polski za granicą w obszarze infrastruktury w tym roku".













