Nieznane źródła zaledwie godzinę od Warszawy. Pod wpływem światła przybierają zjawiskowy kolor
Nie tylko w sezonie wakacyjnym ludzie szukają okazji do wypoczynku. I niekoniecznie na tydzień lub dwa tygodnie. Szczególnie, gdy w weekend wolny od pracy zapowiada się piękna pogoda. Wtedy jest to idealny moment na jednodniową wycieczkę poza miasto. Jednak, gdzie szukać miejsc na całodniową wycieczkę?
Jedną z propozycji jest rezerwat przyrody znajdujący się około godzinę drogi od Warszawy. Jego najbardziej charakterystyczną częścią są źródła z wodą o zjawiskowym kolorze.
Niebieskie Źródła pod Warszawą
Tym unikalnym rezerwatem przyrody są Niebieskie Źródła. Leżą w dolinie rzeki Pilicy i są częścią Tomaszowa Mazowieckiego. Rezerwat powstał w 1961 r. Jego utworzenie miało na celu ochronę krasowego wywierzyska oraz występujących na jego terenie gatunków roślin i zwierząt. Na obszarze 29 hektarów znajduje się 75 gatunków ptaków oraz 400 gatunków roślin naczyniowych, w tym te ściśle chronione.
Niebieskie Źródła stanowią jedno z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie, czyli procesów związanych z rozpuszczaniem skał przez wodę. Głównym kompleksem są wapienie jurajskie, z których wytryska woda o unikalnych właściwościach. Pod wpływem działań rozproszonego światła słonecznego przybiera niebiesko-błękitno-zieloną barwę. To ciekawe zjawisko jest uzależnione od pogody.
Źródła w pobliżu Skansenu Rzeki Pilicy
Przy okazji warto też odwiedzić Skansen Rzeki Pilicy niedaleko rezerwatu Niebieskie Źródła. Funkcjonuje od 2005 r. i podlega bezpośrednio Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Jego głównym założeniem jest umożliwienie poznania historii rzeki Pilicy. Mają w tym pomóc liczne wystawy przestawiające m.in.: młynarstwo wodne w dorzeczu rzeki czy eksponaty militarne wyłowione z rzeki lub odnalezione w terenie nadpilickim. Wśród militariów znaleźć można jedyny na świecie eksperymentalny ciągnik artyleryjski Luftwaffe.
Jednak największą dumą skansenu jest budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin. Został zbudowany w 1896 r. i pełnił funkcję pawilonu ekspozycyjnego Dyrekcji Warszawsko-Wiedeńskiej na Wszechrosyjskiej Wystawie Przemysłowo-Artystycznej w Niżnym Nowogrodzie. Obiekt udało się ocalić przed zniszczeniem dzięki działaniom samorządu miasta.
Ile kosztuje zwiedzanie rezerwatu i skansenu?
W przypadku rezerwatu wstęp jest całkowicie darmowy. Natomiast do skansenu turyści mogą się udać w godzinach 9-17 (od wtorku do piątku) lub 10-18 (w weekend) niemal każdego dnia, oprócz poniedziałku. Te terminy obowiązują do 31 sierpnia. Koszt biletów wynosi 20 zł dla osób dorosłych oraz 15 zł dla dzieci i młodzieży. Zakup biletów jest możliwy poprzez stronę internetową skansenu.